Apple Temassız Ekran Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Apple Temassız Ekran sistemi için patent görselleri ortaya çıktı. Apple Temassız Ekran sistemi nasıl çalışacak? İşte yeni teknoloji.

0
69
Apple Temassız Ekran

2018 iPhone modellerinden sonra Apple’ın yeni bir döneme geçiş yapacağı söylentileri başladı. Kısa süre önce paylaştığımız bir haberde Apple’ın 3D Touch sistemine son vereceğinden söz etmiştik. İşte bu noktada haberler gelmeye devam ediyor. Fakat son gelen haberler oldukça ilginç teknolojileri işaret ediyor. Görünen o ki Apple’ın 3D Touch sistemi yerine tercih edeceği yeni sistem, bir hayli ses getirecek. Apple Temassız Ekran teknolojisi olarak öne çıkan yeni teknoloji hakkında bilgilere geçelim.

Apple Temassız Ekran Dönemi Mi Başlıyor?

Markanın son patent görsellerine göre Apple Temassız Ekran sistemi adı verilen yeni bir sisteme geçiş yapılabilir. Aslında bu teknoloji AR ve VR sistemleriyle alakalı bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. İddialara göre 2019 iPhone modellerinde 3 arka kamera kullanılacak ve bu arka kameralardan birisi AR kamerası olacak. 3D algılamaya olanak sağlayan ve nesnelerin taratılmasıyla doğrudan model olarak sanal dünyaya aktarılması sağlanacak.

Apple Temassız Ekran

Çok kısa bir süre önce tanıtılan Oppo R17 Pro akıllı telefonlarında kullanılan 3D algılayıcı arka kameraya benzer bir sisteme yer verileceğinden söz ediliyor. Bu sistem sayesinde telefonların nesneleri 3 boyutlu olarak algılaması mümkün olacak. Üstelik kullanıcıyla etkileşimin sağlanması konusunda Apple Temassız Ekran teknolojisinin bir hayli kullanışlı olacağı söyleniyor.

Örnek vermek gerekirse; telefonun kamerasına elinizi okutup, daha sonra uygulamaların içerisinde ya da oyunlarda doğrudan elinizin algılanması sağlanabilecek. Böylelikle ekrana ya da telefona temas etmeden, telefonda kullanım yapabileceksiniz. Bu kısmı daha iyi anlamak için daha önce Microsoft tarafından bu konuda yapılan çalışmaların yer aldığı  aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Uzaktan Ekran Kontrolü

İşin ikinci bir kısmı ise uzaktan ekran kontrolü olacak. Sadece arka kameralar için değil, ön kameralar içinde bu sistemin geliştirilebileceği ve haliyle ekrana değmeden, sadece kullanıcı algılanarak telefonun ya da bilgisayarın kontrol edilebileceğinden söz ediliyor. Yani sensör sizi algılayacak. Sonrasında 3D olarak tarayacak ve artık hareketleriniz, temassız bir şekilde algılanabilecek. Bunun için örneği de aşağıda yer alan videoda bulabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Fiyatları Yine Artabilir

Unutmadan yeni teknolojiler için Apple’ın almış olduğu patent görsellerinin de yukarıda olduğunu ekleyelim. Akıllı telefonlarda, hatta bilgisayarlarda yeni bir dönem başlatacak olan teknolojinin 2019 ürünlerinde görülmesi mümkün olabilir.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?