Bir süredir Apple’ın diğer teknoloji markalarıyla mücadele içerisinde olduğu görülüyor. Teknoloji devinin Nokia, Qualcomm, patent kuruluşları gibi birçok firma ve kuruluşla karşılıklı davaları bulunuyor. Genel olarak patentler üzerinden devam eden davalar içerisinden en ilginç olanıysa markanın Amerika’da Wisconsin Alumni Research Foundation Üniversitesi ile girdiği patent mücadelesi olmuştu.

Apple’a karşı açılan davada Wisconsin haklı bulunmuş ve markanın 234 milyon dolar gibi bir ceza ödemesine kararlaştırılmıştı. Teknoloji devi için alınan bu karar A9 ile A7 işlemcilerde yer alan patent sorunları için verilmişti. Markanın hak ihlali yaptığına karar veren mahkemeler teknoloji devinin cezayı ödemesini hükmetti. Fakat aradan geçen 1 yıl gibi bir sürede Apple’ın cezayı ödemediğini gördük.

Apple Bir Daha Ceza Aldı

Apple’ın sadece 1 yıl bile mevcut patent ihlaline devam etmesi nedeniyle, dava sonrasında verilen karar bir kez daha değişti. Daha doğru ifadeyle belirlenen ceza miktarı ödenmediği için rekor bir seviyeye ulaştı. Son yapılan açıklama sonrasında markanın yaptığı patent ihlali için tam olarak 506 milyon dolar gibi dev bir rakamı ödemesi gerektiği belirtiliyor. Sadece bir ceza olarak 506 milyon dolar çok yüksek bir rakam gibi gözüküyor. Bunun yanı sıra 2016 yılının gelirlerine ve kâr oranlarına bakacak olursak Apple, neredeyse hiç sarsılmayacak.

apple patent

Apple’ın milyar doları geçen kâr miktarlarına karşın bu rakamlar çok küçük gibi değerlendiriliyor. Fakat başka markalar için bu rakamın zarar etmeye, hatta batışa bile neden olabileceği belirtiliyor. Şimdi alınan karar için Apple’ın ödeme yapıp yapmayacağı konusu merak edilmeye başlandı. Bakalım Apple bu kez cezayı ödeyecek mi? Eğer bir kez daha ceza ödenmezse Apple’ı bile zorlayacak düzeye çıkan rekor cezaları görebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Forbes iPhone 8 Olduğunu İddia Ettiği Yeni Bir Telefon Paylaştı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?