Apple, Swift Eğitimine Başlayacağını Açıkladı

0
45
Swift

Yazılım konusunda sadece teknoloji firmalarının değil, hemen hemen her alanda önemli yatırımlar yapılmaya devam ediyor. Diğer firmalar bir yana, teknoloji firmalarının bu alanda yaptığı yatırımlar tartışılmaz düzeyde. Bu firmalardan birisi de Apple. En büyük teknoloji firmalarından biri olan Apple’ın bu alanda özellikle kendi yazılımlarına yöneldiğini de biliyoruz. iOS, MacOS, tvOS derken bu alanda kendi yazılım dilini de kullanmaya başlayan markanın, bir yandan da geliştiricilere kendi yazılımlarını ve geliştirme dilini kabul ettirmeye çalıştığını biliyoruz. Bu konuda yeni bir çalışma daha yapan Apple, şimdi de Swift için eğitimlere başlıyor.

Swift Eğitimleri Ne Zaman Başlıyor?

Tim Cook tarafından yapılan açıklamaya göre Swift dilinin yüksek okullarda öğretilmesi için adımlar atılıyor. Dili hiç bilmese bile öğrencilerin, buna rağmen dili öğrenmesi adına özel dersler verilecek. Yani dili bilme zorunluluğu aranmayacak. Amerika’da başlayacak olan eğitim sonrasında, öğrencilerin uygulama geliştirmesi adına da özel teşviklerin verilmesi planlanıyor. Swift dilinin öğrenme programı için tam olarak nasıl bir yol izleneceği konusunda ise bilgiler yok. Bunun için firmanın kasıtlı olarak sınırlı açıklama yaptığı belirtiliyor.

Swift

Ayrıca şimdilik sadece Amerika’da başlamış olsa da söz konusu eğitimin kısa süre içerisinde tüm dünya genelinde yayılmaya başlayacağı belirtiliyor. Söz konusu program için Tim Cook tarafından yapılan açıklamada evrensel eğitimler hakkında sinyaller veriyor. Ünlü CEO tarafından yapılan açıklamada yer alan; “Swift yazılım dilinin bu fırsatının herkes tarafından ulaşılabilir olmasını hedefliyoruz. Topluluk kolejleri, eğitimin gücünün bilindiği çok büyük bir kitleye erişim olanağına sahip ve bu olanağı tüm bu kitleye sunmak bizim hedefimizdir.” İfadelerinde bu konuda önemli ipuçları verdiği kesin.

Android uygulamaları kadar yoğun bir uygulama trafiği oluşturmak ve uygulama mağazalarını genişletmek isteyen markanın, amacının ne kadar yerine ulaşacağını da göreceğiz. Bundan sonraki aşamalarda dili geliştirmek için atılan yeni adımlar hakkında bilgileri ise sitemizden paylaşacağız.

İLGİLİ HABER:  Apple’ın Departmanları Taşınmaya Başladı

İlginizi Çekebilir: Tambu Klavyesi Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?