Apple Sürücüsüz Otomobili İçin İzin Aldı

0
26

Apple’ın kendi arabasını üretmeye başlayacağı iddiaları artık alışılagelmiş iddialar olarak öne çıkmaya başladı. Daha önce Apple’ın bu konuda çalışmalar yaptığı yönünde iddiaların olduğuna ilişkin birçok kez haber yapmıştık. Hatta markanın dev firmalarla bu alanda anlaşmalara gittiği yönünde de haberler ortaya çıkmıştı. Tüm bu haberler için ise Apple tarafından herhangi bir doğrulama gelmemiş olması dikkat çeken detaylar olarak öne çıkıyordu. Bir türlü beklenen doğrulama gelmemesine rağmen Apple’ın kısa süre önce bu konuda somut adımlar atmaya başladığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan somut delillere göre Apple sürücüsüz otomobilleri için deneme izinleri aldı.

Lexus Araçları İçin İzin Alındı

Ortaya çıkan haberlere göre Apple bu sene araçlar üzerinde sürücüsüz otonom sistem denemeleri yapmak için Kaliforniya genelinde izin alındı. Yapılan haberle beraber izinin detayları da ortaya çıktı. Apple aldığı yeni izinle beraber Lexus arabaları için deneme izinleri alındığı ortaya çıktı.

Apple Sürücüsüz Otomobil

3 adet farklı Lexus aracı için alınan izinde 2015 model Lexus arabaların kullanılacağı ortaya çıkmış oldu. Mevcut araçlarda herhangi bir otonom sistem olup olmadığı konusunda bilgi yok. Apple doğrudan bu araçlar üzerinde bir çalışmamı yapacağı yoksa araç serilerinde bir değişimin mi söz konusu olacağı konusunda da net bir bilgi elde edilmiş değil. Net olan konu ise Apple’ın kendi araçları üzerinde olmasa bile otonom araç sistemleri üzerinde çalışmalar yaptığı.

Apple CarPlay İçin Özel Bir Çalışma Olabilir

Çok fazla ihtimal verilmiyor ama aslında Apple’ın otonom araçları ya da kendi araçlarının üretimi bir kenara dursun markanın mevcut kullanımda olan Apple CarPlay sistemleri içinde bir çalışma yaptığı düşünülebilir.

Araçlar üzerinde CarPlay sistemini kullanarak daha iyi kontrol sağlamak ya da otonom araçların kontrolü konusunda söz konusu sistemlerden yararlanması gibi ekstra durumlar ortaya çıkabilir. Şu an için Apple CarPlay desteğini alan araçların sürekli olarak artış göstermesi ve bu araçların içerisinde Lexus serilerinin de yer alması tüm iddiaları güçlendiriyor. Bakalım Apple otomotiv alanında da kendisini gösterecek adımlar atacak mı?

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?