Apple Storedaki Bazı Uygulamaları Kişisel Bilgilerinizi Paylaşıyor

0
340

ABD’de yapılan bir araştırmada mobil cihazlarda kullanılan uygulamaların kişisel bilgileri paylaşıp paylaşmadığı test edildi. Yapılan test sırasında iOS cihazlarda kullanılabilen ve Apple Store’da bulunan 55 uygulamada teste dahil edildi ve ortaya çıkan sonuç şaşırttı.

Sağlık Uygulamaları Bilgilerinizi Paylaşıyor

Yapılan araştırmaya göre 3.şahıslarla ve firmalarla en çok bilgi paylaşımını yapan uygulamalar arasında sağlık uygulamalarının bulunduğu ifade edildi. Sağlık uygulamaları ve diyet uygulamaları kullanıcılarının isim, e-posta gibi kişisel bilgilerini üçüncü şahıslara transfer ettiği ve bu uygulamalarda araştırılan kelimeleri de yine başka firmalara sattıkları tespit edildi.

Test Edilen Uygulamaların Yüzde 18’i Bilgi Paylaşıyor

ABD’de yapılan bu testte Apple Store‘dan indirilen ve iOS cihazlara kurulan bu uygulamaların arkaplanda çalışan veri aktarımları takip edildi. Bu takipler sonucunda ise iOS cihazlarda kurulu olan uygulamalardan yüzde 18’nin kullanıcıların isim bilgisini paylaştığını tespit edilirken, yüzde 16’sının da kullanıcıların e-mail adreslerini paylaştıkları tespit edildi.

Localscope 17 Site ile Adres Bilginizi Paylaşıyor

Yapılan bu araştırmaya göre Apple Store’da bulunan Localscope uygulamasının 17 site ile sizin kişisel bilgilerinizi ve adres bilgilerinizi paylaştığı öğrenildi.

İLGİLİ HABER:  Apple Store Uygulaması Artık Türkiye'de Kullanılabilir

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?