Apple Store iPhone garanti ve cihaz değişimi

1321
Apple Çocukları İçin Çalışıyor

Apple cihazınız var. (iPhone, iPad, vb..) Bu cihaz bozuldu. Kafanıza takılabilecek her soruyu bir konuda cevaplayalım dedik. Hiç bir konu- özelikle bu tarz konular sürekli güncel kalamazlar arkadaşlar. Bu yüzden, oluşan veya oluşabilecek farklılıklar nedeniyle, bizi uyarırsanız biz de konuyu güncelleriz. Ah keşke bir Apple Store çalışanı bu soruları cevaplasa da her kafadan farklı ses çıkmasa.

Not: Konu uzun olduğu için içindekiler kısmı ekledik. Öncelikle buradan aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz. Yorum sayısı da dikkatinizi çekmiştir. Sizinle aynı sorunları yaşayanlar olup olmadığını görmek için CTRL+F kısa yolunu kullanarak, çıkan pencerede “sorununuzu kısaca belirtirseniz” daha kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

1- iPhone vs.. cihazım bozulduğunda garanti durumu nedir?

Apple resmi sitesinde donanım garantisinin 2 yıl olduğu belirtilmiş: Apple Garanti Şartları

Garanti şartları, tüketici olarak haklarınız için mutlaka şu konuya gözatınız:

Garantili ürünlerin tamir süresi, onarım ve iade süreci (Cep telefonu ve diğerleri)

Bu garanti şartlarından göze batanlara şöyle bir göz atalım:

Apple garantisi şunları kapsamaz:

(a) arıza malzeme veya işçilikten kaynaklanmadıkça piller veya zaman içinde kaybolmak üzere tasarlanmış koruyucu kaplamalar gibi sarf parçaları;

(b) çizikler, ezikler ve bağlantı noktalarındaki kırık plastikler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere kozmetik hasarlar;

(c) bir başka ürün ile kullanımdan kaynaklanan hasarlar;

(d) kaza, suistimal, hatalı kullanım, sıvı teması, yangın, deprem veya başka dış etkenlerden kaynaklanan hasarlar;

(e) Apple Ürünü’nü kullanım kılavuzu, teknik şartnameler veya yayınlanmış diğer Apple Ürünü talimatlarında belirtilenden farklı kullanmaktan kaynaklanan hasarlar;

(f) Apple temsilcisi veya Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı (“AASP”) olmayan kimseler tarafından gerçekleştirilen servisten (yükseltmeler ve genişletmeler de dahil) kaynaklanan hasarlar;

(g) Apple’ın yazılı izni olmaksızın işlevselliğini veya kapasitesini değiştirmek üzere Apple Ürünü’nde yapılan değişiklikler;

(h) normal yıpranmadan kaynaklanan veya Apple Ürünü’nün normal eskimesi nedeniyle oluşan hasarlar veya

(i) Apple Ürünü’ndeki seri numarası silinmesi veya bozulması.

Bizim tecrübelerimize göre, Apple Store’lar eğer cihaz tamir edilebilecekse, tamir ediyorlar.Aksi durumda cihaz değişimi yapıyorlar. 

2- iPhone ekranım kırıldı? Garanti karşılar mı?

 1. sorunun (d) bendinde iPhone ekran kırılmasının garanti kapsamında olmadığını ifade ettik. Bir ziyaretçimiz iPhone 6 ekranını 360 TL’ye değiştirdiğini söylemişti. (Mayıs 2016). Servisimizde değiştirirseniz yaklaşık 225 TL’ye maloluyor. (Temmuz 2016). Bu konuda rehberimize bakabilirsiniz: iPhone ekran kırıldı

 

3- iPhone/ iPad pili/bataryası garanti kapsamında mıdır?

Yine 1. sorunun (a) bendinde ifade ettiğimiz gibi Apple pilleri/bataryalari garanti kapsamında değerlendirmiyor.

Ama üretim hatası varsa, o zaman ücretsiz değiştiriyorlar. Ücretli değişimde ise 270 TL istiyorlar. Bu konuda çok daha ucuza bizim servislerimizde orjinal batarya ile değişim yapabilirsiniz. Bu konuda rehberimize bakabilirsiniz: iPhone pil/batarya fiyatları

4- Hangi şehirlerde Apple Resmi Servisi var? Bulunduğum şehirde Apple Resmi Servisi yok. Ne yapabilirim?

Apple Çocukları İçin Çalışıyor
Apple Çocukları İçin Çalışıyor

2016 yılı itibarıyla Apple Resmi Servisi Türkiye genelinde birçok şehirde bulunmaktadır. Eskiden sadece İstanbul’da vardı.

Bulunduğunuz ilde Apple Resmi Servislerini bulmak için tıklayın. Bu linkten “hemen yardım alın” seçeneğinden, cihazınızı seçerek, Onarımlar ve fiziksel hasarlar sekmesinden, bulunduğunuz konumu girerek, bulunduğunuz yerdeki Apple Resmi Servislerini bulabilirsiniz.

İstanbulda, Zorlu Center ve Akasya Apple Store’da cihaz değişimi yapabilmek için öncelikle Apple’ın resmi sitesi üzerinde yer alan Genuis Bar sisteminden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

5- Apple garanti süremi nereden öğrenebilirim?

Apple garantisinin 2 yıl geçerli olduğunu söylemiştim. Bu süre, cihazın alınmasından itibaren değil, ilk kullanılmaya başlamasından itibaren geçerlidir. Aşağıdaki linkten, cihazınızın garanti kapsamının geçerli olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Apple Garanti Sorgulama Sayfası

Cihazınızın garantisi yeni aldığınız halde 1 yıl görünebilir. Özellikle Genpa, Turkcell gibi farklı yerlerden alınan cihazlarda böyle görünebiliyor. Bu sorun, Apple’ın normalde 1 yıl garanti vermesi ama ülkemizde min. garanti süresinin 2 yıl olmasından kaynaklı. Faturanızla servise giderseniz sorun olmayacaktır.

6- Apple ürününü nereden aldığımın önemi var mı? (Amerika, paralel ithalat vs..)

Öncelikle şunu ifade edelim. Bazen, cihaza göre, arızaya göre, hatta Apple çalışanına göre durum değişebiliyor.

Aldığımız duyumlara göre, Amerika’dan alınan cihazlarda değişim olmuyormuş. LTE farkında dolayı olmuyor diyorlarmış. Dünyanın her yerinde LTE standartlarında değişiklik oluyormuş. Bizim standardımız Avrupa’ya uygun. Avrupadan alınan cihazların değişiminde sıkıntı olmuyormuş.

Apple garanti kapsamında olan ve fabrika hatasından kaynaklanan problemeler için cihazlar yenisi ile değiştirmektedir. Burada önemli olan Garanti süresi. Apple ürününüzün garanti süresi devam ettiği halde apple resmi sitesi üzerinde cihazınız garanti kapsamı dışında çıkıyorsa korkmayın. Elinizde garanti belgeniz varsa garanti belgenizde yazan tarih geçerli olacaktır.

Paralel ithalat yoluyla getirilen cihazlarda genelde 1 yıl Apple garantisi, 2. yılda ise firma garantisi var. Bu yüzden, bu kişilerden cihaz alırken dikkat edin. Ben N11’de şöyle bir şeye rastladım. Aynı satıcının 3 farklı üyeliğini gördüm. Şikayet sitelerinde onlarla ilgili çok şikayet vardı. Adam şikayet geldikçe yeni üyelikler eklemiş. Telefonla ulaşamıyorsunuz vatandaşa..

Amerika veya Çin’den gelen cihazları garanti kapsamında Türkiye’de tamir ettiremezseniz önünüzde 2 seçenek bulunuyor:

 • Amerika veya Çin’deki Apple servisiyle iletişime geçip, cihazı onlara yollayacaksınız (Türkiye’de bu pek mümkün görünmüyor.)
 • Veya Özel Apple Servislerine müracaat edeceksiniz. (Bakınız: Apple teknik servisi)

Türkiye’de Garantisi Olan Yurtdışı iPhone Modelleri:

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6s Modeli:

 • A1688 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6s Plus Modeli:

 • A1687 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6 Modeli:

 • A1586 (Global)

TR Garantili Yurtdışı iPhone 6 Plus Modeli:

 • A1524 (Global)

TR Garantisi Olmayan Yurtdışı iPhone 6-6s Modelleri:
TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6s Modelleri;

 • A1633 (Amerika)
 • A1700 (Çin)

TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6s Plus Modelleri;

 • A1634 (Amerika)
 • A1699 (Çin)

TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6 Modeli;

 • A1549 (Amerika)

TR Garantisiz Yurtdışı iPhone 6 Plus Modeli;

 • A1522 (Amerika)

7- Apple değişim cihazı yeni bir cihaz mı?

Apple değişim cihazlarını, SWAP denilen ve vergiye dahil olmayan, değişim amacıyla ülkeye sokulmuş cihazlarla yapıyor. Yani sıfır cihaz. Garantisi ise sıfırdan başlamıyor. Eski telefonun garantisi geçerli oluyor.

Bir eskisinin yerine verilecek parça veya ürün ya da onarılmış bir Apple Ürünü kalan orijinal Apple Ürünü garantisine devam eder veya değişim ya da onarımın yapıldığı tarihten itibaren doksan (90) gün boyunca garantili sayılır (hangisi sizin için daha uzun süreli bir kapsam sağlıyorsa). “Ekleme için Mehmet bey’e teşekkürler”

Apple haricinde, başka bir firmadan aldığınız cihazın değişiminde size “Refurbished” cihaz verebilirler. “Refurbished” cihazlar da arızalandıktan sonra tamir edilerek tekrar piyasaya sürülen cihazlar.

8- İstanbul’da bulunan Apple yetkili servisine kargo ile yollayabiliyor muyuz?

Maalesef artık HAYIR. Ya bulunduğunuz ilde teknik servise götürmenizi ya da elden getirmenizi istiyorlar.

Apple Store Zorlu Center Direk Randevu Linki

http://concierge.apple.com/geniusbar/R583/timeslots

Apple Store Akasya Direk Randevu Linki

https://concierge.apple.com/geniusbar/R588/tr_TR

9- Özel Apple Servisinde telefonumu tamir ettirdim. Garantisi bozulmuş mudur?

EVET. Orjinal parçalarla dahi olsa, özel servislerin yaptığı tamiratlar cihazı garanti kapsamından çıkartıyor. Bu yüzden garantinizin bitmesini göze alana kadar, yetkili servisleri kullanmanızı öneriyoruz. Garantisi yoksa veya az kaldıysa, özel teknik servislere götürebilirsiniz. AppleUzmani.net teknik servislerimiz 26 ilde  bulunmaktadır. Aynı soruna karşı 6 ay özel garanti bulunmaktadır. Bu konuda teknik servis sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ARAYABİLECEĞİNİZ TEKNİK SERVİS NUMARAMIZ : 0850 885 0933

10- Apple’dan aldığımız ürünü iade edebilir miyiz?

Evet. 14 gün içinde aldığınız ürünü iade edebiliyorsunuz. Bunun için şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Alınan tüm aksesuarlar, garantiler ve diğer ürünlerin pakete konduğunu.
 • Verilen tüm orijinal ambalajların kullanıldığını.
 • İade Edilen Malzeme Yetki (RMA) numarasının ambalaj üzerinde açık bir şekilde göründüğünü veya yazıldığını.
 • Ambalajın güvenli bir şekilde sarıldığını.

NOT: Kurumsal müşterilerin, iade ettikleri ürünlerle birlikte bir iade satış faturası vermesi gerekir.

11- Cihazımı Apple Store göndermeden önce ne yapmam lazım?

Apple cihazınızı servise göndermeden önce aşağıdaki hazırlıkları yapabilirsiniz: 
iPhone için konuşalım; Verileri iTunes veya iCloud ‘a yedekleyin.
Telefonunuzda iPhone’umu Bul özelliğini kapatın.
Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil menüsünden verileri ve ayarları silin. Bilgileriniz başka ellere geçmesin.
Telefonunuzda kılıf veya kapak varsa çıkarın.

12- Apple orjinal şarj aleti ve kulaklığı da garanti kapsamında mı?

Evet. Bu konudaki Apple politikası şu şekilde:

” (“Apple”) orijinal ambalajındaki Apple markalı donanım ürünü ve Apple markalı aksesuarları (“Apple Ürünü”) için Apple tarafından yayımlanan kullanıcı kılavuzlarına, teknik özelliklere ve diğer Apple Ürünü kılavuzlarına uygun olarak normal koşullarda kullanılmaları durumunda, son kullanıcı tarafından Türkiye’deki perakende satış noktasından satın alınma tarihlerinden itibaren İKİ (2) YIL süreyle malzeme ve işçilik hatalarına karşı (“Garanti Süresi”) sağlar.”

13- Apple teknik servisi kaç gün içinde tamir etmek zorunda?

Ülkemizde 2017 yılı yasalarına göre 20 iş günü içinde Apple teknik servisleri cihazınızı tamir etmek ve size teslim etmek zorunda. 10 iş gününden fazla sürecek tamiratlarda ise kullanmanız için telefon vermek zorundalar.

Yaşanmış olaylar

Çeşitli kaynaklardan derlediğim, yaşanmış olaylara bakalım. Muhtemelen sizinle aynı sorunu yaşayan birileri vardır.

Batarya sorunları: 

Sorun 1: Batarya %50 civarında bir anda kapanıyor açılmıyor şarj edin uyarısı çıkıyor ama 20-25 dakika sonra yeniden açılıyor.

Yapılan İşlem: Genius Bar’da pil değiştirildi. Bazı kişilerde ise cihaz değişimi oluyor.

Sorun 2: Garantisi bitmiş iPhone 5’in şarj sorunu

Yapılan işlem: Müşteri memnuniyeti adına bataryanın ücretsiz değişimi

 

Ezik, çizik vs.. sorunlar:

Sorun 1: iPhone 5, düşüyor ve kenarı eziliyor.

Yapılan işlem: Düştüğü için garanti dışı kalmış denilerek, 1100 TL ‘ye yeni cihaz teklif ediliyor. (Muhtemelen 2015 yılında)

 

Amerika’dan alınan iPhone sorunu:

Sorun 1: Amerika’dan alınan cihazın arızasından dolayı değişim yapılması isteniyor.

Yapılan işlem: Amerika’dan olduğu için değişim yapamayız diyorlar.

 

Diğer sorunlar:

Sorun 1:  iphone 6, cihaz kapandı acılmadı. Garantiye yollandı.

Yapılan işlem: Kasada vuruk ve ezikler olduğundan garanti kapsamında değerlendirilmedi. 1250 TL’ye değişim teklif edildi.

Sorun 2: iPhone 6 suya düştü.

Yapılan işlem: Değişim cihazı olarak kabul ediyorlar. En az 1200 TL istiyorlar. Suya düşmesi garanti kapsamına girmiyor.

Sorun 3: Ekran sağ alt köşe esnemesi ve ön kameranın sola kayması sorunu.

Yapılan işlem: Ücretsiz cihaz değişimi-garanti kapsamında. (Muhtemelen ezik olmadığı için, üretim hatası demişlerdir.)

Sorun 4: iPhone 6 açma-kapama tuşu bozulması

Yapılan İşlem: Cihaz değişimi

Sorun 5: 2 aylık iPhone 6s plus cihazımın titreşim motoru bisiklet zili gibi ses çıkarıyor

Yapılan işlem: Ücretsiz cihaz değiştirildi.

Sorun 6: Genpaya iPhone 6 cihaz yollandı. Sorun, düşme sonucu ekran ile kasa esnekliği oluştu

Yapılan İşlem: Ekranı değişip geri yollamışlar. kullanıcı hatası sanırım tamire giriyor.

 

Ayrıca şunlara da bakabilirsiniz:

Apple’ın Türkiye genelindeki teknik servisleri

Hangi Apple teknik servisi iyi?

 

Sizden ricam sorununuz için öncelikle konuyu iyice okumanız. Sizin de tecrübelerinizi bizimle paylaşmanızı da özellikle istiyorum. Benim bu konuyu hazırlamam 3-4 saat sürdü. Sizin tecrübenizi paylaşmanız 1 dk sürmeyecektir. Ama aynı sorunu yaşayan birçok arkadaş bundan faydalanacaktır.

1321 YORUMLAR

 1. Merhaba Fatih bey benim telefonum 5s aldığım günden beri hiç memnun değilim bi ara ekran karardı sesiz tuşunu kapatıp açtığımda titreşim vardı ama ekran yoktu garantiye gönderdim 20 gün içinde geldi faturada sistem güncelleme yapıldığı yazılıyordu bi ara yine aynı sorunu yaşadım telefoncu arkadaşıma verdim garantiye yollasın diye sonra internette araştırdım home tuşuyla açma kapama tuşunu basılı tutum açıldı yine aynı sorunu yaşadım yine garantiye yollamadım kendim açtım bazen günde 4 defa şarja takıyorum kasma var donma oluyor çok ısınıyor garantisi daha 1 yıl var kulaklığı da bozuldu garantiye göndersem değişim yapar mı yada gönderdiğim not düşsem değişim olsun diye değişim hakkımı kullanmak istiyorum diye değişim olurmu? Cevaplarınız için şimdiden tşkler…

  • Merhaba Adem bey. Sorunlarınız ancak değişimle düzelir diye düşünüyorum. Ama kesin birşey söylemek cihazı görmeden mümkün değil. Siz yine değişim istiyorum notunu düşün ama esas mesele servisin görüşü tabi. Yine güncelleme yapıp gönderebilirler. Kulaklık da garanti kapsamında. Onu da servise verin.

 2. Merhaba fatih bey ,
  Gecen hafta garantisi devam etmekte olan i phone 6 cihazımı ekran probleminden dolayı pupaya verdim…
  Mağazada işlem görecek dediler ve servis formu verdiler formda ürünün durumu kısmında yazıyor ki ; ” cihaz sol alt köşesinde darbelerden dolayı ezilme var..kullanıma bağlı cizikler mevcut.”
  Sonra servis sonucu olarakta ; İ phoneunuzun gövdesinsinde (yani arkasında) ezilme veya eğilme var apple garanti kapsamı dışındadır diyor…
  Ben cihazı yamuk vermedim verdikleri belgede böyle birsey yazmıyor , teslim alan kişide cihazımın yamuk olduğunu belgeye yazmadı ve öyle birşey de demedi…
  Bende cihazı teslim almayacağımı , mağdur olduğumu söyledim oradaki yetkili haklısınız ben olsam bende sizin gibi düşünürüm dedi..
  Tüketici mahkemesine mi gitmeliyim nasıl bir yol izlemeliyim.
  Saygılarımla , Teşekkürler.

  • Merhaba Berat bey. Servis en başta sorun varsa bunu not düşmeliydi. Ama yapmamışlar. Siz de sorun olmadığını ve serviste hasar aldığını iddia ediyorsunuz. 3600 TL’ye kadar tüketici hakem heyeti bu konuda yetkilidir. Acil gidip, ne yapmanız gerektiğini danışın. Muhtemelen cihazı teslim almayın diyeceklerdir. Sonuçtan bizi de haberdar ederseniz memnun oluruz.

 3. İphone da yapılan Ekranda tıklama vardır. Kullanıcı cihazında şebeke sorunu yaşadığını aşırı derecede ısınma ve donma olduğunu ses sorunu yaşadığını beiletmektedir.Cihazın incelenip onarımın devam etmesi için Apple merkeze gönderildi. Kutu bizde……ilk cümle ekranda tiklama vardır ne demek fatih bey

 4. Merhaba iPhone 6s cihazım var yaklaşık 4 ay önce aldım aldığım günden beri ses tuşları ve power tuşunda içeri göçme bazen de takılma oluyor garantiye verirsem değişim talep edebilirmiyim.

 5. Merhaba. 4 ay önce iPhone 6 space gray telefon aldım media Markttan. 2 hafta önce telefonu düşürdüm. Sağ alt kısımda çok hafif bi ezik var. Bir de ses tuşlarının olduğu kısımda belli belirsiz ezik oluşmuş. Telefonda 3 gündür donma oluyor ve şarjı çok çabuk bitiyor kendiliğinden. İncelediğimde ön kamerada yarım ay şeklinde kayma var. Ama düşmeden kaynaklanmadığını düşünüyorum. Garanti kullanıcı hatası der mi? Bir de değişim yaparlarsa farklı renk isteme hakkım var mı?

    • Genelde düşme-ezilme gibi kullanıcı hatası denilip, ücret karşılığında yağıyorlar Serap hanım. Kameradaki kayma, ezilme gibi belirtiler de düşme belirtisi. Yine de kesin birşey demek mümkün değil. Çünkü eski yorumlarda da vardı. Ezik, çizik olduğu halde ücretsiz değişim kararı verilenler var. Ama genelde kullanıcı hatası deniliyor. İstanbuldaysanız Zorlu veya Akasya’da bulunan merkezlere götürün. Buralar daha fazla müşteri memnuniyetini öne alıyorlar.

 6. Bugün Telefonumu servise verdim home tusundan normal basmadan citcit sesler geliyordu donma kasma falan da yapıyordu ahizeden bazen az bazen çok ses geliyordu bunları belirttim yazdılar sonuç nolur sizce?

 7. İstanbuldan apple türkiye garantili herhangi bir telefoncu tarafından faturası başka bir şahısa kesilmiş ve 2.el olarak satılan iphone alırsam bir sorunla karşılaştığımda garantiye nasıl gönderebilirim balıkesirde yaşıyorum.Teşekkürler

 8. fatih bey merhabalar bende ıphone 6 plus var dokunmatik sorunu vermeye basladı garantiye verdim ama garantinin bitmesine 1 hafta kaldı değişim yaparlar mı ?
  ilginize teşekkürler

  • Miraç bey, siz cihazı teslim ettiğinize göre ne yapılırsa garanti kapsamında olacak. Sorunun kaynağına bağlı olarak yazılımsal veya ekran değişimi gibi donanımsal çözümler getirilecektir. Kullanıcı hatası durumunda garanti kapsamında olmaz. Değişim olması zor.

 9. İyi günler iPhone 5s batarya ve donma sorunum var garantisi devam ediyor sarj %45 civarında kapanıyor ve şarja taktığım zaman geri aynı şarj seviyesinde açılıyor bu sıralarda donma işlemi oluyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olurmusunuz.

 10. İPHONE 7 ALDIM 20 GÜN ÖNCE DÜN EKRANI KENDİ KENDİNE KAPANDI AMA HOM TUŞUNA BASINCA TİTREŞİM VAR ARAMALAR GELİYOR ama işlev görmüyor +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  ABİ BU SORUNDAN DOLAYI BUGÜN BENİ ARADILAR CİHAZIMIN TAMİRİ GERÇEKLEŞMİŞ VE GERİ GÖNDERİYOLAR BANA ……..BENDE SEVİNDİM YENİ CİHAZ VERİRLER DİYE 😀 BOZULURSA EYER BİrDAHA KESİNLİKLE OFİS İLETİŞİMİ TERCİH ETMİCEM ADAMLAR İYİ İŞ ÇIKARIYOR:)),
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  AYRICA SORUN SİSTEMSALMIŞ CİHAZA 10.3 BETA SÜRÜMÜ YÜKLEDİĞİM İÇİN BU SORUNLAR MEYDANA GELMİŞ OLDU DENİLDİ . +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 11. 2 martta iphone 5s aldım vatan bilgisayardan 6 martta sarj yeri trmas etmedi ve teknik servis kendi kusuru saydı 16 gündür telefonsuz mağdurum değişim demelerine rağmen hala alamadim telefonu bu konuda rezil rüsva seviyede apple asla tavsiye etmiyorum..

  • Eğer onarım için garantiye cihazınızı teslim ettiniz ve 20 iş günü içinde cihaz tamir edilmedi veya cihazın tamirinin mümkün olmadığını söylediler. O halde;

   Madde 11-

   a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
   b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
   c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
   ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

   seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

   https://www.appleuzmani.net/garantili-urunlerin-tamir-suresi-onarim-ve-iade-sureci-cep-telefonu-ve-digerleri/

 12. İyi aksamlar fatih bey telefonumu servise gönderdim Apple servis kontrol sitesinde iade kisminda orijinal urun gonderildi yaziyor kendi cihazimi mi gondermislerdir yoksa değişim cihazini mi göndermişlerdi acaba

 13. Fatih bey iyi akşamlar balıkesir de yaşıyorum cihazımı 08.03.17 tarihinde aldığım turkcell bayi servisine teslim ettim bana verilen servis formunda tarih 08.03 servis izmir teleservice e göndermiş izmir teleservice kayıt tarihi 13.03 İzmirden İstanbul teleservice e göndermişler İstanbul teleservice kayıt tarihi 16.03 benim şu an kaç cihazı göndereli yasal kaç gün olmuş ve 20 iş günü benim cihazı aldığım servisin verdiği servis formunda yazan 08.03 tarihinden itibaren mi başlıyor cihazıma fiziksel hata tespit edildi denilip garanti dışı bıraktılar Apple ile görüşüp yeniden garanti dahili ettirdi ve değişim olacağını söylediler teleservice şimdi bana Apple dan onay bekliyoruz diyorlar nasıl bir yol izlemeliyim bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • İyi akşamlar. 20 iş günü sizin ilk verdiğiniz 08 martta başlamış. Zaten işin zor kısmını atlatmışsınız. Apple değişim olacak demiş. Tebrik ederim sizi. Benim de sizin olayınız ile ilgili merak ettiğim bir iki şey var. Yanıtlarsanız memnun olurum.

   1- Fiziksel hasar neydi?
   2- Apple ile görüşülüp, garantiye nasıl dahil ettirebildiniz?

   • Fiziksel hasar yoktu teleservice in uydurduğu masal benim elimde kanıtlar var ilk bayi formunda genel görünüm iyi yazması ve olayın İrlanda departmanındaki hukuk kısmına aktarılması benim sorununu çözdü yoksa garanti dışı bırakacaklardı aman kimse teleservice e cihaz vermesin benim onayım verildi ama teleservice hala onay bekleniyor diyor halbuki beni arıyor Apple onay verdim diyor saçma bir durum beklemedeyim.

    • Teleservice in yaptığı tek şey fiziksel hasar var diyip suçu tüketiciye atmak ve kandırıp para kopartmak hani biz onların gözünde galiba malız yada onlar öyle zannediyorlardı.

 14. iyi akşamlar . ıphone 6 . garanti haziran ayında bitiyor . bugün Kvk servisine verdim . müşreti şikayeti kısmına ; ekranda piksel hatası var , sağ alt köşede oynama var , şarjı çok az gidiyor .(kasada ezik ve çizikler var) şeklinde bir yazı yazıldı . ezik ve çizikler bi kaç kere düşmesi sonucu oluştu ancak telefonu ilk aldıgım günden beri sağ alt köşede ekran oynaması mevcuttu , ben bu durumdan rahatsız olmadıgım için öyle kaldı. ancak zamanla açıldı o kısım şuanda çok bariz belli olmasa da rahatsız edebilir titiz kullanıcıları . ekranda ise serçe parmak boyu kadar farkı bi renkleşme(daha mat) mevcut. oda çok bariz belli değil ve herhangi bir düşme sonucu oluşmadı bir sabah uyanıp baktıgımda o haldeydi . zaten bunun üzerine garantiye verme kararı alıp bugün yolladım . sizin yorumunuz nedir bu konuda ? benim şahsi düşüncem ekranda en ufak bi ezilme çiziklik yok . apple simgesinin bulundugu arka taraftada herhangi bir kullanıcı hatası yok . yan taraflarda ufak ezik ve çizikler bulunuyor . ekrandaki piksel hatasını bununla bağdaştıramadım işin açığı . sağ alt köşeyi söylemiyorum bile ilk aldıgımdada oynama vardı desem tabiki inanmazlar , ki demedim ve demem öyle bişey . cevap bekliyorum tekrar iyi akşamlar

  • İyi akşamlar. Sağ alt köşedeki oynamayı darbeye bağlamaları kolay. Piksel hatasını birşeye bağlayamazlar. şarjı da darbeye bağlayamazlar. Zaten 6 ve 6s’lerde bunlara günde 100 tane şarj sorunlu cihaz geliyordur. Genel bir sorun. Ekrandaki renk değişiminin de esas sebebini servis hemen anlar. Düşmeden mi kaynaklanıyor yoksa üretim hatası mı.. Ne desek boş. Herşey servisin insafına kalmış durumda. bazı servisler doğrudan darbe almış deyip, geri veriyorlar telefonu.

 15. merhaba fatih bey iphone 6 mm-td 16gb gray telefonumu 13 martta pupa gaziantep yetkili servise verdim cihazımın sorun kısmına konuşma esnasında ahizeden ses gelmiyor kulaklıkla konuşmak zorunda kalıyorum oyun oymarken aşırı ısınma yapıyor kilit tuşu bazen yumuşak basıyor tık sesi gelmiyor diye ilettim teslm alan pupa çalışaanı epey bi darbe var falan filan yazdı ayrıca elden teslim hizmelerinden hiç memnun kalmadım asık suratlılardı ve tam istediğim cevapları alamadım 5 gün yol süresi dahil 10. gün oldu ama hala mağazada Apple Onarım Merkezine inceleme için gönderilmiştir. yazıyor bu konuda telefonumun durumu hakkında bilgilendirme yapmalarını istesem ne cevap alırım telefonumun durumu ne olur değişimmi yoksa tamirmi ayrıca 5 yol günü hariç 10 günü geçerse tamir süresi telefon vermek zorundalarmı teşekkü ederim yi geceler…

  • Bakacağımız yer, GARANTİ BELGESİ UYGULAMA ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK tir.
   Yönetmelik, “Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.” der. Ama yaptırımı nedir bilmiyorum. Çünkü buna uyan yok. Sanırım vermek zorunda ama vermezse.

   Cihaz darbeli deyip, iade edebilirler.

 16. Fatih bey merhaba. Garanti süresi bitmiş bir iphone 6 plusım var.Ekran düşürmeden dolayı kırıldı ve yan ses açma tuşuda takılı kalıyor eğilmeden dolayı.Bunun dışında cihaz çalışır durumda.3-4 aydır da bu şekilde kullanıyorum.Bu cihazlarda ücretli olarak değişim yapılıyor mu acaba ? Yapılıyorsa aşağı yukarı bedeli nedir ? Teşekkürler

 17. Iphone 6s imi batarya değişimine gönderdim yeni batarya ile değişim yapıldı fakat eve geldiğimde tornavida ucu kadar metal kasasinda kozmetik hasar ile karşılaştım ne yapmalıyım?

Bir Cevap Yazın