Teknoloji dünyasında donanım ürünlerine verilen önem kadar artık yazılım alanına da bir hayli önem veriliyor. Hemen hemen her teknoloji firması için de bu durum aynen geçerli. Hatta öyle ki artık birçok teknoloji firması yazılım alanında doğrudan kendi geliştirdiği yazılımları ile sektöre giriş yapmaya başladı. Bu firmalar arasından en çok dikkat çekeni ise şüphesiz Apple. Hem akıllı telefonları hem de bilgisayarları hem akıllı saatleri hem de tabletleri için kendi geliştirdiği yazılımları kullanmasıyla yazılım alanında da ne kadar başarılı olduğunu ortaya koyan Apple, özellikle mobil işletim sistemi iOS için yoğun bir çalışma yapmaya başladı.

İlk olarak yeni iPhone 7 akıllı telefonları ile bu alanda yeni işletim sistemi iOS 10’u piyasaya süren Apple, daha sonra ise yeni işletim sistemini geliştirme çalışmalarına başladı. İlk etapta yayınlanan güncellemelerde sadece iOS 10 üzerinden yaşanan sorunlar giderilirken iOS 10.1 güncellemesinden sonra Apple yavaş yavaş yeni işletim sistemine birçok yeni özellik eklemeye başladı.

SOS İle Acil Durum Çağrısı

Bu noktada Apple’ın bir sonraki seri olan iOS 10.2 güncellemesi ile beraber kullanıcılara sunacağı en büyük yeniliklerden biri ise SOS sistemi oldu. Şu an için beta 2 sürümünde geliştiriciler için test edilen özellik iPhone serisi telefonlarla beraber anında yardım çağrısı yapılmasına olanak sağlıyor.

Apple-SOS-güncellemesi

Sınırlı Kullanım İle Geliyor

SOS özelliğini kullanmak için yapmanız gereken sadece iPhone güç düğmesine ardı ardına 5 kez basmak. Bu işlemden sonra telefonunuzdan doğrudan gerekli yerlere yardım çağrısı gönderiliyor. Güç düğmesi ile doğrudan kullanılacak olan SOS sistemi, için ortaya çıkan ilk sorun ise yanlışlıkla sinyalin gönderilmesi.

Bu durum içinde sıkı bir çalışma yapan Apple, SOS sisteminde yanlışlıklar yaşanmaması için ise SOS sinyalinin bir süre için iptal edilmesine de olanak sağlayacak bir yazılım kullanılacak. Tüm bu özellikleri ile beraber Apple’ın ilk denemelerinden biri olan yardım sisteminin ne derece başarı yakalayacağı merak konusu. Zira bunun için iOS 10.2 kararlı sürümünün yayınlamasını beklemek gerekecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?