Apple Smart Connector Sorunları Mı Yaşıyor?

0
50
Smart Connector

Apple’ın, hemen her ürününde özgün teknolojiler olarak adlandırdığımız kendi geliştirdiği teknolojilere yer verdiğini biliyoruz. Markanın akıllı telefonlarında, tabletlerinde ve bilgisayarlarında mutlaka Apple’a özgü en az bir teknoloji kullanılmakta. Bu farklı teknolojilerden birisi de Smart Connector teknolojisi. Büyük umutlar ile iPad modellerine eklenen ve Smart Connector teknolojisi mantık olarak da ilk aşama için oldukça başarılı gösterilen bir teknoloji olmuştu.

iPad Pro modelinin içerisinde yer alan teknoloji sayesinde, kullanıcıların cihazlara aksesuar bağlantılarında çok daha kolay bir bağlantı gerçekleştirmelerine olanak sağlanacağı belirtilmişti. Fakat aradan geçen süre sonrasında bugün yapılan açıklama, büyük beklentilerle kullanılan teknolojilerin isteneni veremediği ortaya çıktı.

Smart Connector Apple İçin Son Buluyor

iPad Pro modelinde gördüğümüz Smart Connector bağlantı teknolojisinin, son verilere göre bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar ürün desteği bulunuyor. iPad Pro modeli için bu bağlantıyı destekleyen sadece klavye modellerinin ve bağlantı çoklayıcılarının bulunduğu, bunların sayısının ise 4 adet olarak açıklandığını da belirtelim.

Dış piyasa olarak baktığımız zaman bu bağlantıyı iPad için destekleyen teknolojiler sadece Logitech ürünlerinde var. Bu bağlantı teknolojisi için klavye geliştiren markanın, bunu da Apple ile yaptığı anlaşma sonrasında ortaya çıkardığı düşünülüyor. Harici olarak yeni bir ürün geliştirilme durumunun ise söz konusu değil.

Smart Connector

Smart Connector bağlantısını destekleyen ürünlerinin sayısının artmayacağının otoriteler tarafından açıklanan düşünce olduğunu da ekleyelim. Öyle ki otoritelere göre bu alanda Smart Connector bağlantısını ürüne eklemek ciddi bir maliyet ortaya çıkarıyor. Üstelik böyle bir ürün geliştirildiğinde de sadece Apple’ın bu bağlantı türüne sahip olan cihazlarda kullanımı sağlanabiliyor.

Yani oldukça pahalı ürünler geliştirilse bile markalar sadece Apple kullanıcılara özel bu ürünleri satabilecek. Ücretler nedeniyle de bu satışlarda ciddi bir sınırlama olacağı düşünülüyor. Haliyle bundan sonraki ürünlerde Apple’ın Pazar araştırmasından sonra bir daha Smart Connector bağlantı teknolojisine er vermesi pek olası değil gibi. Özellikle iPhone modellerinde böyle bir bağlantı olmasının pek imkanı yok gibi.

İLGİLİ HABER:  AirPods İçin İddialı Açıklama

İlginizi Çekebilir:  iPhone 8 Sanal Tuş Sistemi Hakkında Yeni Detaylar

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?