Apple Siri İçin Kolları Sıvadı

0
58

Apple’ın akıllı telefon serisi iPhone için en farklı özelliklerden biri olarak gösterilen sanal asistan Siri, iPhone serisine eklendiği günden beri ilgi odağı olmayı başardı. Birçok komutu ve birçok işlemi gerçekleştirebilen ve tam tanımına uygun olarak gerçek bir sanal asistan görevi üstelenen Siri’nin geliştirme süreci ise tıpkı iPhone serisinde olduğu gibi oldukça hızlı devam etti. Son olarak iOS 10 ile beraber çok daha işlevsel hale gelen Siri, bunun dışında sadece iPhone uygulaması olmaktan da çıktı.

Apple’ın yaptığı tanıtımla beraber yeni işletim sistemi sayesinde artık MacBook Pro bilgisayarlarında da kullanılmaya başlayan Siri, haliyle beklentilerin üzerinde bir kullanıcı kitlesi de elde etmiş oldu. Hem akıllı telefonlarda hem de bilgisayarlarda kullanılmaya başlayan Siri, sisteminin yakaladığı başarı ise Apple’ın rakiplerini harekete geçirdi.

Samsung Siri Benzeri Yapay Zeka

Hatta ilk olarak Samsung’un S8 serisinde Siri benzeri bir sanal asistan kullanacağı ve bu asistan için oluşturulan yapay zeka sayesinde Siri’nin bile üstüne çıkılacağı açıklaması yapılmıştı. Samsung, ardından HTC gibi dev firmaların Siri benzeri yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışmalar yapması Apple’ı da harekete geçirdi.

Siri-eğitiliyor

Siri İçin Özel Ekip Kuruldu

Rakiplerinin bu alanda çalışmalar yaptığını gören Apple, iddialara göre sektördeki yerini korumak ve kullanıcılara daha iyi bir sanal asistan hizmeti sunmak için kolları sıvadı. MacBook Pro tanıtımından sonra Siri üzerine yoğunlaşacağı belirtilen teknoloji devinin bunun için 30 kişilik bir özel ekip kurduğu bile belirtildi. 30 kişilik özel ekip içerisinde Siri ses tanıma teknolojisinde çalışmış olan isimlerinde olduğu belirtilirken çalışmanın ilk olarak Siri’nin ses algılama sistemi üzerine yapılacağı açıklandı.

Böylece kullanıcıların konuşmalarını çok daha iyi anlaması beklenen Siri, için başka ne tür bir çalışma var şu an için bilinmiyor. Fakat Apple’ın Siri hedeflerine bakacak olursak iOS 10 sonrasında çok daha işlevsel hale gelen sistem için birçok yeni güncelleştirme yapılacak yorumuna ulaşmamız mümkün. En azından ses tanıma özeliği üzerinde sıkı bir çalışma olması Siri’nin ne derece önemsendiğini ortaya koyuyor.

İLGİLİ HABER:  Yeni 4 inç iPhone 7 İddiası

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?