Siri Google Asistan IQ testi

Sanal asistan teknolojilerinde ilk adreslerden biri olan Apple, Siri sanal asistanlarıyla beraber bu alanda ilk olma özelliğini yakalamıştı. Markanın ilk dönemler Siri sanal asistanıyla beraber rakipsiz bir kullanım sunduğunu ve akıllı telefonlarda epey bir ses getirdiği de bilinen gerçekler arasında.

Geçen sürede ise Siri, gelişeceğine geriye doğru bir gidişat çizdi. Sürekli gelişen ve yapay zeka artısını alan Google’ın, Google Asistan ile öne geçmesinin hemen ardından, Apple tarafından da ipler sıkılmıştı. iOS 12 işletim sistemiyle beraber çok daha akıllı hale getirileceği iddia edilen Siri, görünen o ki bunu başardı.

Siri Test Puanını Yükseltti

Yapılan iyileştirmeler ve düzenlemelerin ardından Siri sanal asistanının yeniden teste sokulduğu açıklandı. Aslında sadece Siri değil, birkaç ay öncesinde test edilen tüm sanal asistanların yeniden testlere alındığını gördük. Bu kez testin en çok konuşulan sanal asistanı ise Siri oldu. Öyle ki Siri, geçen sefer elde etmiş olduğu derecelendirmeye göre çok daha başarılı sonuçlar elde etti.

Siri

Testlerde her zaman olduğu gibi sanal asistanlara bazı sorular yönetiliyor. Sanal asistana yöneltilen sorular içerisinde Siri, tüm soruların %99’luk bir kısmını algılamayı başarıyor. Yeni Siri sanal asistanının elde etmiş olduğu bu skor, sorulara doğru cevap verme kısmında da bizi şaşırtıyor. Sanal asistanın sorulara doğru cevap verme oranı %78.5 olarak açıklandı. Bu rakam Google Asistan’ın gerisinde. Fakat geçen sefer yapılan testlerde Siri’nin %66 gibi bir skor aldığını düşünecek olursak, Apple geliştirmelerde başarılı olmuş.

Aynı testle beraber Google Asistan’ın ise %100’lük bir algılama başarısı var. Aynı şekilde cevap verme kısmında ise %85’lik bir başarı söz konusu. Yine Google lider ancak bu kez Apple’ın ciddiyetini ortaya koyduğunu söylemek gerekiyor. Siri’nin bu kadar yüksek bir oranda skorunu arttırmış olması ise Google’a yaklaştığının bir göstergesi. Yarışta Apple’ın ne zaman söz sahibi olacağını ise zaman gösterecek. Şimdilik geliştirmeler başarılı oldu gibi gözüküyor.

İlginizi Çekebilir: 2018 Macbook Pro Isınma Sorunu Güncellemesi Aldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?