Apple Silicon İşlemcili MacBook Modelleri Netleşti

0
139
Apple Silicon

WWDC 2020 etkinliğinde en farklı tanıtım Apple’ın yeni işlemci seçeneği oldu. MacBook modellerinde kullanılan Intel işlemcilerinin devrine son verecek yeni işlemci Apple Silicon olarak açıklanmıştı.

Son dönemde Intel’in işlemcilerinde performans sorunlarının yaşandığının söylenmesiyle kendi işlemcisine yönelme kararı alan Apple’ın etkinlik içerisinde bu işlemci modelleri hakkında çok fazla teknik bilgi paylaşımı yapmadığını ve bundan kaçındığını da gördük.

Yeni işlemcinin geleceği doğrulandı ama bu işlemciyi kullanacak olan cihazlar doğrulanmamıştı. İşlemci değişikliğine adım atacak ilk cihazları merakla beklerken, sonunda bu konuda da bilgi geldi.

Hangi MacBook Modellerinde Apple Silicon Olacak?

Bilgiyi doğrudan Apple vermemiş olsa da paylaştığı her bilgi merakla takip edilen ünlü analist Ming Chi Kuo merak edilenleri açıklandı.

Ünlü isme göre yeni işlemcileri kullanacak olan ilk modeller:

  • 13 inç MacBook Air
  • 13.3 inç MacBook Pro
  • 14 inç MacBook Pro
  • 16 inç MacBook Pro

Apple Silicon

olacak. 13 inçlik Air modeli ile 13.3 inçlik Pro modelinin yıl sonunda seri üretime geçecek bilgisayarlar olacağı söyleniyor. Diğer modeller için ise bir sonraki seneyi beklemek gerekecek. Hatta önümüzdeki yılın ilk aylarında değil de son aylarına doğru yeni modellerin tanıtımı yapılacak.

Apple Silicon işlemci kullanacak olan bu modeller, Apple için de ilk olacak ama yenilenme çalışması bununla bitmeyecek.

MacBook Pro ve iMac için de iki yeni bilgisayarın tanıtılacağı söyleniyor. Mini LED ekrana geçilecek bilgisayarlar olacağı söylenen bu modeller yeni işlemcilere geçilen seriler olmayacak.

Bu iki versiyonda Intel işlemciler kullanılmaya devam edecek ve iki modelde yıl sonuna doğru tanıtılacak. Yeni bir ekran ile gelecek bu modelleri de merak ediyoruz elbette ama asıl merak ettiğimiz Appl’ın kendi işlemcileri ile tanıtılacak Mac modelleri. Bakalım Apple Silicon, Intel’in tahtına oturabilecek performansı verecek mi?

İLGİLİ HABER:  TrueDepth Apple’a Epey Bir Masraf Çıkardı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?