Apple Silicon İşlemci Özellikleri Bir Bir Ortaya Çıkıyor

0
151

iPhone sahiplerinin genel olarak çok memnun oldukları bir konu var. Telefonların içerisinde yer alan işlemcinişn performansı. Dönemlerine göre çok iyi olan eski modellere girmiyorum. Son iPhone modellerinde kullanılan A13 işlemcileri bile başarının özeti. Artık bu başarının MacBook serileri için de geçerli olacağını öğrendik. WWDC 2020 ile Apple Silicon işlemciler kullanılmaya başlayacak.

Intel yerine kendi işlemcisinden beslenmek isteyen marka, MacBook modellerini de uçurmaya hazırlanıyor. Belki işlemci için tüm özellikleri bilmiyoruz ama sürekli yeni bir bilgi geliyor ve biz de bu bilgileri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Apple Silicon işlemci için bu sefer çekirdek sayısı ortaya çıktı.

Bakın: Apple Silicon İşlemcili MacBook Modelleri Netleşti

Apple Silicon Çekirdek Sayısı Nasıl Olacak?

Üretim hattından elde edildiği iddia edilen yeni bilgilere göre Apple’ın işlemcisinde 12 çekirdek olacak. 12 çekirdekli bir işlemci gelecek ve bu işlemci performans canavarı olmaya odaklanmış durumda olacak.

Çekirdekteki kümelemeyi şöyle göreceğiz 8+4 şeklinde. 8 çekirdek performansı en yükseğe taşımak için hazırlanan performans çekirdekleri olacak. Performans odaklı olacak bu çekirdeklerin saat hızında maksimum nereleri göreceği belli olmadı.

Anladığınızı düşünüyorum ama yine de söylemiş olayım diğer 4 çekirdek tasarrufa odaklanacak. Tasarrufa odaklanacak olan çekirdekler, sistem boştayken çalışacak işlemciler. Yine bu çekirdekler için de hız değeri gibi bilgiler yok.

Apple Silicon

Yüksek performans ile düşük güç tüketimini bir araya getirerek MacBook modellerine yeni bir standart getireceğini göreceğimiz işlemciler için biraz daha sabırlı olmak lazım.

Bu yıl sonuna doğru tanıtılacak 13 inç MacBook Pro modelinde Apple Silicon işlemcinin ilk defa kullanılacağı söyleniyor. Ama bunun bir dönem sarkması gibi bir durumda var. 2020 yılının sonunda değil de 2021 yılının başında da tanıtım olabilir. Gözümüz Apple’da olacak. Bu konuda Apple ne söylerse geçerli olan o olacak.

İLGİLİ HABER:  iOS 12.4 Beta 7 Yayında – Yenilikler Neler?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?