Eylül ayında Apple’ın en çok gündeme geldiği konu akıllı telefonu oldu. Yeni seri akıllı telefonları iPhone 7 ile beraber kullanıcıların bir kez daha karşısına çıkan Apple, tüm bunlarla beraber akıllı telefonlarının hemen ardından yeni seri tabletleri ve yeni seri bilgisayarlarıyla da kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Tabi tıpkı akıllı telefon serisinde olduğu gibi hem yeni tablet serilerinde hem de yeni bilgisayar serilerinde Apple’ın kullanıcılara birçok yenilik sunacağı da düşünülüyor.

İlk olarak MacBook bilgisayarın yeni serisinde kullanacağı yeni özellikler merak konusu olan Apple’ın bu seride en büyük değişikliğinin ise yeni ekran paneli olduğunu da belirtelim. İddialara göre Apple’ın yeni seri bilgisayarlarında klavye tasarımı baştan aşağı değişeceği belirtilmişti. Eski serilerden farklı olarak Apple’ın bu seride klavye bölümünde üst kısımda dokunmatik bir panel kullanacağı belirtilmişti. Kullanıcıların bu panel sayesinde uygulama kısa yollarına da doğrudan ulaşabilecekleri de belirtilmişti. OLED panel kullanılarak yapılacağı belirtilen yeni klavyelerin yeni nesil bilgisayarlar konusunda da bir ilke imza atacağı düşünülüyordu.

Apple Sihirli Panel

Fakat tüm bu iddialara rağmen Apple yeni klavyeleri için herhangi bir açıklama yapmadığı için söz konusu iddiaların gerçek olup olmadığı da netlik kazanmamıştı. Fakat son gelen bir haberle beraber yeni MacBook serisinde bahsedilen OLED ekranlı panelin kullanılacağı görüşü daha da artmaya başladı. Zira daha önce birçok ürünü için kendisine bağlı olan küçük işletmelerle isim hakkı patentleri alan Apple’ın söz konusu klavye sistemi için de benzer bir patent aldığı belirtildi.

Yapılan haberlere göre Apple “Sihirli panel” adının haklarını satın aldı. Bu haberle beraber yeni MacBook serisinde bahsedilen sihirli panelin kullanımının daha da netlik kazanmaya başladığını da söylemek mümkün. Tabi yine de Apple’ın ürün tanıtımı ya da konu hakkında yapacağı panel açıklamasını beklemek bir yorum yapmak yanlış olur.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?