Apple Ses Tanıma Sistemi İle Siri Değişiyor

0
60

Siri sanal asistanları akıllı telefon dünyasında bir devrin değişmesine neden oldu. Sesli komut ile telefonun kullanılması, sesli komutlar verilerek aramalar yapılabiliyor olması ve tabi ki bir nevi telefon ile kullanıcılar arasında bağ kurulması gibi bir dönem sadece filmlerde karşımıza çıkan yeniliklere adım atan Siri akıllı telefonlara yeni bir soluk getirmişti. Siri ile başlayan sanal asistan furyasında son nokta ise Bixby sanal asistanları oldu. Samsung’un yeni amiral gemisi akıllı telefonlarında sunduğu Bixby sanal asistanı Siri’yi bile geride bırakacak teknolojilerle beraber sanal asistan sistemlerinin ne seviyeye geldiğini de göstermiş oldu. Tabi ki yarışta Samsung’un bende varım demesi Apple’ın Siri için bir kez daha kolları sıvamasını sağladı.

Yenilenmiş, Daha Akıllı Siri Geliyor

Samsung’un sanal asistan adımlarına karşılık bu alanın ilklerinden biri olan Siri için Apple’ın yeni bir patent başvurusu ortaya çıktı. Eğer patent başvurusu gerçekse bu durumda Apple’ın tekrar liderliği açık ara eline alacağı da kesin. Söz konusu başvurunun detaylarından biraz bahsedecek olursak Siri’nin artık kullanıcılara özgü değişen bir kullanıma sahip olacağı detayı karşımıza çıkıyor. Bu detay ise Siri güvenliğinin baştan aşağı yeniden tanımlanmasını sağlayacak.

yeni Siri
Siri ses tanıma

Genel anlamda bakıldığı zaman “Hey Siri” komutu sanal asistanın kullanılması için yeterli bir komut. Sanal asistan “Hey Siri” komutundan sonra sesin kimin tarafından geldiğine değil komutun ne olduğuna bakıyor. Patent başvurusunda yer alan detaya göre ise artık Siri’nin kimle konuştuğunu anlayacağı da belirtiliyor.

Güvenlik Maksimum Düzeye Çıkacak

Sistemin işleyişi ise oldukça mantıklı. Siri kullanıcılardan ses tonunu ön plana çıkaracak bazı kelimeleri söyleyerek ses tanımlaması yapmasını isteyecek. Kullanıcının sesinin tonu Siri için bir kimlik olacak. Her yeni komut için Siri ses tonunda yer alan her insan için farklı olan detaylara göre çalışacak. Yani kısacası telefonunuzun sanal asistanını sadece siz kullanabileceksiniz ve komutlarda da Hey Siri yerine daha akılcı cümlelerle iletişime geçebileceksiniz. Yeni sistemin ne zaman kullanılacağı ise bilinmiyor. Belki de iPhone 8 ile yenilikler karşımıza çıkabilir.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?