Akıllı telefonları ve akıllı saatleri teknoloji dünyasına damga vuran Apple’ın her sene biraz daha ileri gittiğini görebiliyoruz. Özellikle iPhone serisi için bu sene çok daha farklı çok daha başarılı teknolojileri ortaya koymayı amaçlayan Apple’ın bunun dışında artık ilgilendiği alanları da geliştirme amacı olduğu ortaya çıktı. Bu bağlamda markanın daha önce otomotiv sektörüne giriş yapmaya hazırlandığını duymuştuk. Uzun süre konuşulan otomotiv sektörüne giriş yapacak iddialarından sonra şimdi ise Apple’ın sağlık alanında çalışmalar yapacağı ortaya çıktı.

Hedef Şeker Hastaları Olacak

Dünya sağlık örgütlerine göre çağımızın en yaygın karşılaşılan hastalıklardan biri olan şeker hastalığı için yeni bir çalışma yaptığı öğrenilen Apple’ın eski sistemleri geride bırakacak ve kullanıcıların anlık olarak şeker ölçümleri yapabilecekleri bir sistem üzerinde çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Bunun için öncelikle eski sistemlerde şeker ölçümlerinin nasıl yapıldığını anlamak gerekiyor.

apple watch

Şu an mevcut sistemlerde glukometre adı verilen aletler kullanılıyor. Bunun için kullanılan çiplere ise kullanıcıların mutlaka bir miktar kan enjekte etmeleri gerekiyor. Genelde parmak ucundan alınan ve cihazların okuma çiplerine aktarılan kan şeker açısından ölçüme alınıyor. Apple ise bu sistem de değişikliğe gitme çabasında. Teknoloji devi artık kullanıcıların her seferinde kan kullanımı yapmalarının önüne geçmek istiyor. Apple Watch saat geliştirici ekibiyle beraber çalışan özel bir mühendis ekibiyle sistemi geliştirmeye başlayan Apple’ın muhtemelen akıllı saatlere getirilen kalp ritim ölçere benzer bir teknolojiye benzer bir şeker ölçme teknolojisini akıllı saatlerine eklemesi bekleniyor.

Kan Akışı İzlenebilir

Bunun için akıllı saatlerin kullanıcıların damarlarına özel ışınlar göndererek kanın ölçümlerini yapabilecek bir sisteme sahip olacağı görüşü hakim. Henüz geliştirme aşaması devam eden teknolojinin Apple Watch 3 içerisinde kullanılma ihtimali olduğunu da hatırlatalım. Böyle bir adım atarsa akıllı saatlerini medikal olarak da değerli hale getirecek olan Apple’ın sektöre damgasını vuracağı kesin. Daha önce farklı markaların da denediği yeni teknoloji de Apple ne kadar başarılı olacak bunu göreceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?