Apple ile yakın kaynakların şu sıralar konuştuğu ve duyurduğu konuların başında USB 3.1 desteği geliyor. Hali hazırda birçok ürünün USB 2.0 kullandığını varsayarsak günümüz koşullarında Apple zaten bir adım önde. Standart olarak 12” Macbook cihazını ele aldığımızda dahi USB 3.0 desteği sunulduğunu görmekteyiz. Yani aslında sektörün bir adım önünde olmaktan ziyade sektörün gideceği yönü tayin ediyor.

Apple-Saniyede-10-Gbps-Veri-Aktaran-2-Nesil-USB-3-1-e-YogunlastiBirçok firmanın önümüzdeki süreçte USB 3.0 ile tanışıp müşterilerini tanıştıracağını tahmin etmek zor değil. Fakat Apple bu kezde USB 3.1 destekli Mac ve Macbook satmayı planlıyor. Bunu ortaya çıkaran detaylar arasında ise yeni yayınlanmış olan macOS Sierra kod dizinleri yer alıyor. Farklı bir yazılımsal değere sahip olan Sierra içinde bazı kod değişikliklerine rastlanmış olması mevcut bir port değişikliğine işaret ediyor. Gerçek anlamda daha hızlı veri aktaran Mac cihazlar ise iPhone, iPad ve Watch ürünleri içinde bir çığır açabilecek.

Apple macOS Sierra kodları arasında birinci jenerasyon USB 3.1 için uygun yazılımsal desteğin olduğu söyleniyor. Bu durum tabi ki 5 Gbps bağlantının bir saniyede sunulması demek. Ancak iddialar Apple’ın 2. jenerasyon USB 3.1 üzerinde çalıştığı yönünde. Tam iki katına çıkacak olan hızla birlikte dosya ve veri aktarımı, bunun yanı sıra bağlantılar ve ekstra cihazlar aranan performansa ulaşabilecek.

Apple 2. Jenerasyon USB 3.1 İle Ne Kadar Hız Hedefliyor?

Öncelikle kesin bilgiler olmamakla beraber mevcut ikinci sürüm USB 3.1 ile 10 Gbps hıza ulaşması bekleniyor. Tabi bu Mac için düşünülen nihai hız mı onu bilmek pek mümkün değil. Yani ikinci jenerasyonun test aşamasında olunabileceği gibi patentler arasında üçüncü neslin olup olmadığını bilememekteyiz.

Haliyle yeni nesil Mac ve Macbook’lar için çok daha iyisini sunmayı amaçlayan şirketin bize ne kadar hızı hangi kıstasta sunacağını merak etmekteyiz. Sanıyoruz ki macOS Sierra USB 3.1 desteğiyle ilgili tüm açıklamalar iPhone 7 tanıtım standında yer alabilir. Ya da lansmanın ardından yapılacak olan özel bir etkinlikle teknoloji dünyasına duyurulabilir. Çin kaynaklı teknoloji bloglarının yaptığı sızıntılarda macOS Sierra kodları arasından bazı bölümlerde bizlere haklı olunabileceğini gösteriyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?