Apple Rekor Bir Borçla Karşı Karşıya

0
332
Starbucks Apple

Dev firmaların, kazançları ne kadar büyük olursa dertleri de o kadar büyük oluyor. Her gün yeni bir skandal haberi karşımıza çıkıyor. Şu sıralar otomobil devlerinin yaptığı emisyon hataları nedeniyle  ödenmesi gereken cezalar gündeme gelirken, benzeri ceza haberleri de gündeme gelmiyor değil. Bu noktada en çok sıkıntı yaşayan firmaların başında da Apple geliyor. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından geriye dönük vergi borcuyla karşı karşıya bırakılan firmanın, rekor bir ceza ödemesi gündeme gelebilir gibi gözüküyor.

İrlanda bölgesinde yapılan faaliyetler sonrasında, geri dönük bazı vergilerini eksik olarak yatırdığı gerekçesiyle suçlanan Apple, bu noktada 14.4 milyar dolar gibi bir zarar ile karşı karşıya kalacak gibi gözüküyor.

Yargılanmada Durum Ne?

Yargılanma sadece Apple için geçerli değil. Bunun yanında diğer ünlü markalar için de bir sıkıntı söz konusu. Daha önce komisyon, Starbucks için de benzer bir dava açmıştı. Ardı ardına bu davaların geliyor olması, Apple için de örnek bir durum teşkil ediyor. Öyle ki Starbucks için açılan dava sonuçlandı.

Tıpkı Apple gibi geçmişe dönük vergi sıkıntısı olduğu gerekçesiyle yargılanmasına devam edilen firmanın, davasının sonuçlandığı açıklandı. Bu noktada şirketin ekonomik olarak herhangi bir artı sağlamadığına hüküm veren mahkeme, markanın aklanmasını sağlamış oldu. Apple için örneğin önemli olduğunu söylemek gerekiyor.

Starbucks Apple

Firmanın benzer bir şekilde, aynı dava üzerinden suçlandığını görüyoruz. Burada farklı olan kısım istenen ceza miktarı. 14.4 milyar dolar gibi bir ceza ödemesinin söz konusu olduğunu biliyoruz. Davanın Starbucks lehine çıkmasının ardından Apple’ın benzer bir savunma yapabileceği de iddia ediliyor. İşin bir de diğer boyutu var.

Aynı davanın daha önce Fiat için de açıldığını görmüştük. Fakat Fiat yeterli kanıt sunamamış ve haksız bulunmuştu. Benzeri kararda iki farklı firmanın durumu var. İlk durumda Apple’ı destekleyecek bir sonuç karşımıza çıkıyor olsa da ikinci davada farklı bir durum ortaya çıkıyor. Teknoloji dünyasının yakından takip ettiği olayda nasıl bir karar verileceği merak konusu. Markanın 14.4 milyar dolar rekor ceza ödemesi ihtimaller arasında yer alıyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Park İçin Geri Sayım Hızlandı. Apple Park Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?