iPhone X akıllı telefonları Apple için birçok ilke imza attı. Telefonların özellikleri konusunda ortaya çıkan ilkler bir yana, markanın iPhone X akıllı telefonları için yaptığı iş anlaşmaları da bir ilk niteliği taşımaya başladı. Bu noktada en ilginç gelişme ise Apple ile Samsung arasında yaşanan gelişme olmuştu. Apple tüm iPhone X ekranlarını Samsung üzerinden alma kararını açıklamıştı.

Tüm ekranların Samsung’un ekran üretimine ait olması, satılan her iPhone X modeli için Samsung’un da para kazanmasına neden olmuştu. Hatta Güney Koreli teknoloji devi bu şekilde akıllı telefonlardan bile daha fazla bir gelir elde etme yolunda ilerlemiş oldu. Fakat ortaya çıkan son bilgiler Apple’ın durumdan pek menün olmadığını gösteriyor.

Apple Ekran Siparişlerini Düşürüyor

Marka en büyük rakibi olan Samsung üzerinden ekran satın almaya hala sıcak bakmıyor. iPhone X modelinin üretimlerinde sorun yaşanmaması adına başlarda bu şekilde bir strateji çizdiği bilinen markanın, şimdi ise durumu değiştirmek için marka değişikliğine gideceği açıklandı. Bu kez teknoloji devi, akıllı telefon satışları pek iyi gitmeyen LG markasına yönelecek. İddialara göre ekran konusunda markanın tek tedarikçisi ise LG olacak. Hatta bunun için Samsung üzerinden alınan ekranların sayısının düşürüldüğü de açıklandı.

Apple’ın ilk olarak akıllı telefon ekranlarında siparişleri 40 milyona indirdiği açıklandı. iPhone X akıllı telefonları için üretilen OLED ekranların, 40 milyon siparişe indirdiği açıklandı. Bunun dışında markanın kademeli olarak düşüşlere devam edeceği açıklandı. 2018 yılının ikinci çeyreğinde ekran alımlarının 20 milyona düşürüleceği belirtildi.

Apple Samsung

20 milyon ekran siparişine düşürülmesinin hemen sonrasında Samsung’un ekran için tercih edilmeyen marka olacağı belirtiliyor. Bu tarihten sonra LG markasına yaptırım yapan teknoloji devi, tamamen LG üzerinden ekranları almaya başlayacak. Samsung’un yerini doğrudan LG almış olacak.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch İçin Reserve Strap Kayışı Ekstra 30 Saat Kullanım Ömrü Vaat Ediyor

Samsung ise bu şekilde 22 milyar gelirden olmuş olacak. Bir sonraki OLED ekranlı akıllı telefon modellerinde de LG markasının kullanılması bekleniyor. Ekran satışlarının rakamsal boyutunun değişip değişmeyeceği ise kesin değil.

İlginizi Çekebilir: Haftanın En İyi iOS Uygulamaları ve Oyunları (4 Şubat)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?