Akıllı telefonlar arasında en başarılı serileri ürettiğinden artık emin olduğumuz Apple, son dönemde iPhone 7 serisi ile gündemde. Özellikle Note 7 serisinde yaşanan yanma sorunlarından sonra iPhone 7 telefonlarında satış konusunda da yeni rekorlara imza atacağı düşünülen Apple’ın, haliyle çok daha fazla gündeme gelmeye başladığını da söylemek yanlış olmaz. Yaşanan tüm bu gelişmeler sonrasında ise Apple’ın da bazı radikal kararlar aldığını söylemek gerek.

Özellikle daha fazla kullanıcı çekmek ya da daha fazla konuşulmak için ardı ardına yeni adımlar atmaya başlayan firmanın son olarak satış mağazalarında değişikliğe gideceği de öğrenildi. Apple tarafından yapılan açıklama ile beraber artık Apple Store olarak bilinen Apple ürünlerinin satıldığı merkezlerde güvenlik konusunda değişimlere gidilecek. Daha önce mağazalarda kullanılan ve Apple’ın ürünlerinin çalınmaması için güvenlik önlemi olarak kullandığı kablo sistemi yeni yapılan açıklama ile beraber artık kullanılmayacak.

Ürünlerin çalınmasına engel olmak için kullanılan kabloların tamamen kaldırılacak olması Apple’ın nasıl bir yol izleyeceği sorusunu da akıllara getirdi.

apple-store

Ürünlerin Güvenliği Nasıl Sağlanacak?

Alınan karar sonrasında akla ilk gelen konu güvenlik. Akla ilk olarak cihazların çalınabileceği düşüncesi geliyor. Fakat Apple elbette ki bu konuda da önlemini almış. Her ne kadar kablo bağlantısı olmasa da cihazların üzerinde özel manyetik çipler yer alacak. Bu sayede tıpkı alışveriş merkezlerinde olduğu gibi ola ki biri ürünü alıp çıkmaya çalıştı kapılardaki alarmlar harekete geçecek. Yani her halükarda ürünün mağazadan çıkışı engellenmiş olacak.

Diyelim ki ürün mağazadan çıkarılabildi. Bu durumda da yine Apple’ın yazılımsal bazı çözümleri olduğunu da söylemek gerekiyor. Zira yapılan açıklamaya göre Apple artık mağazalarında yer alan ürünlerine farklı yazılımlar yükleyeceği de belirtildi. Bu yazılımlar sayesinde ürünlerin mağazadan çıkışı yapıldığı an Apple merkezlerine haber iletilecek ve uzak erişimle cihaz tamamen kullanılmaz hale getirilecek.

Haliyle ürünün satılması ya da kullanılması da mümkün olmayacak. Apple Store mağazalarında yapılacak olan bu düzeleme ile beraber Apple’a gösterilen ilgi nasıl değişecek ya da kullanıcılardan olumlu sonuç alınacak mı bilinmez ama Apple’ın bu kararı ile yine gündem olacağı kesin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?