Ming-Chi Kuo tarafından paylaşılan bilgiler her zaman önemli bilgiler oldu. Çünkü ünlü analist diğer firmalar ya da analistler gibi dayanaksız bilgiler vermiyor. Açıklamalar belgeler ve raporlara göre yapılıyor. Yine böyle bir açıklama daha geldi ve bu kez doğruda iPhone akıllı telefonları için önemli değişiklik yapılacağı ortaya çıktı.

Ünlü analistin bilgilerine göre iPhone akıllı telefonlarda periskop kamera kullanımı başlayacak. Apple bunun için çoktan hazırlıklara start verdi ve şimdiden tedarikçilerle anlaşmaya vardı.

Hangi iPhone Modellerinde Periskop Kamera Olacak?

Periskop kamera teknolojisi, amiral gemisi akıllı telefonlarda çok popüler. Görüntü kalitesinde hiçbir bozulma olmadan, görüntülerin yaklaştırılmasını sağlayan teknoloji için Apple biraz geç kalmış durumda. Şu an tedarikçilerle anlaşılmış olması, bu gecikmenin en aza indirilmesi açısından önemli.

Yapılan açıklamaya göre firmanın anlaştığı tedarikçiler ise Güney Kore’de faaliyet gösteren lens üreticisi Semco. Başta Semco ile anlaşılmış olsa da sadece bu tedarikçi ile sınırlı kalınmayacak. İkinci tedarikçi firma, Çinli bir firma olan Sunny Optical olacak.

Semco yeni periskop kameralar için üretime 2020 yılının ikinci yarısında geçecek. Birkaç aya kadar üretime geçileceği düşünülmekte. Bu demek değil ki iPhone 12 ile periskop kamera kullanılacak. Maalesef iPhone 12 akıllı telefonlarına periskop kamera yetişmeyecek.

Apple Periskop Kamera

Bir başka üretici konumunda olan Sunny Optical tarafından da 2021 yılında üretim yapılmaya başlanacak ve 2022 model iPhone akıllı telefonlarında yeni kamera teknolojisine yer verilecek.

Ming Chi Kuo açıklamaları çok önemli. Apple bir sene daha periskop kamera kullanmadan idare etmiş olacak ama rakiplerde sürekli bu tip kamera teknolojilerine geçmeye devam ediyor. iPhone 13 modellerinde de bu kamera teknolojisi kullanılmazsa, DxOMark listelerinde de açık seçik iPhone akıllı telefonlarının geriye düşmeye başladığını göreceğiz.

İLGİLİ HABER:  AirPods 2 Kutusunda Görüntülendi

Belki biraz daha geç gelecek bir teknoloji olacak ama yine Apple standartlarını hatırlamak gerekiyor. Apple bu tarz teknolojileri geç sunsa da tam anlamıyla sunuyor.

İsim vermeyeceğim ama diğer birçok markanın kullandığı lenslerden çok daha kaliteli ve çok daha yetenekli lensler sunulabilir. Geç gelse de geldiği zaman farkını gösterecek bir periskop kamera sistemi beklemekteyiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?