Apple Pencil ve Microsoft Surface Pen karşılaştırması: Hangisi daha iyi?

0
223
Apple Pencil ve Surface Pen karşılaştırması

Açıkça söylemek gerekirse, Apple Pencil iPad Pro içinken, Microsoft Surface Pen ise Microsoft Surface tabletleri içindir. Ancak bu iki akıllı kalemin özelliklerini karşılaştırarak ortaya nasıl bir sonuç çıktığına bakmamızın hiçbir sakıncası yok. İşte Apple ile Microsoft kapışmasında yeni bir raunt!

Apple Pencil nedir?

Apple Pencil fiyatıApple’ın 2015’in sonunda 12.9 inçlik iPad Pro’su ile birlikte piyasaya çıkardığı akıllı kalemdir. Kalemin donanımı o zamandan beri değişmedi, ancak Apple kalemin performansını WWDC 2017 ile birlikte piyasaya çıkarttığı ProMotion teknolojisi eklenmiş 12.9 inç ve 10.5 iPad Pro ile yükseltti.

Apple Pencil yalnızca iPad Pro ile çalışır ve isteğe bağlı olarak 449 TL daha fazla ödeyerek satın alınabilir.

Surface Pen nedir?

Surface Pen, Microsoft’un Surface cihazları için ürettiği akıllı kalemidir. Surface Book ve Surface Studio masaüstü bilgisayarların yanında ek ödeme yapmadan, Surface Pro tabletler’in yanında ise 99.99 Dolar ek ödeme yaparak satın alınabilen bir aksesuardır. Surface Pen, 2017’de dört kat basınç duyarlılığı, daha hızlı tepki süresi ve yalnızca yeni Surface Pro ile çalışan ancak bu yıl içinde diğer cihazlara da gelmesi beklenen yepyeni bir eğme denetimi özelliği eklenerek güncellendi.

Microsoft Surface Pen

Apple Pencil ve Surface Pen İstatistikleri

Apple Pencil: Belirsiz basınç hassasiyeti, 20 ms gecikme, eğme desteği, 12 saat pil ömrü (şarj edilebilir), Bluetooth 4

Surface Pen: 4,096 seviye basınç hassasiyeti, 21 ms gecikme, eğme / döndürme desteği (bazı cihazlarda), 9g etkinleştirme kuvveti, 1 yıllık pil ömrü (değiştirilebilir), Bluetooth 4

Gecikme süresi neredeyse eşit!

Apple, yeni iPad Pro serisine eklediği ProMotion teknolojisi sayesinde Apple Pencil’ın gecikme süresini ekranın yenilenme hızını 2 katına çıkartacak şekilde geliştirdi. Böylelikle, çizdiğiniz bir çizgiden sonraki gecikme süresi 40 ms’den 20 ms’ye, yani yarıya indiğinden yeni bir çizgiyi daha hızlı çizebiliyorsunuz.

Apple Pencil gecikme süresi

Surface Pen, benzer şekilde kalem ile Surface Pro’nun ekranı arasında iletişim kuruyor. En yeni Surface Pro’da, Windows 10’un Windows Ink özellikleri için donanım hızlandırması sağlayan Pixelense Hızlandırıcı yongası yer alıyor. Ayrıca yeni Surface Pro, kalemin ucuyla çizim yaptığınız gibi, kalemi eğerek gölgeleme yapmanızı sağlayan Surface Pen’in yeni eğme özelliğinin çalıştığı tek cihaz.

Apple Pencil ile Surface Pen’in boyutları aynı mı?

Çok yakın.

  • Apple Pencil: 6.92 inç uzunluk, 0.35 inç çap, 20.7 gram ağırlığa sahiptir.
  • Surface Pen: 5.75 inç uzunluk, 0.38 inç çap, 20 gram ağırlığa sahiptir.
İLGİLİ HABER:  Clash of Clans Problemleri ve Düzeltme Yöntemleri

Appe Pencil Hero

Apple Pencil ve Surface Pro Renk Seçenekleri

Apple Kalem yalnızca beyaz, Surface Pen ise platin, siyah, kobalt mavisi ve bordo renk seçeneklerine sahiptir. Surface Pen renk seçenekleri Surface Pro’nun klavye ve faresinin renk seçenekleri ile uyumludur.

Surface Pen renk seçenekleri

Apple Pencil ve Surface Pen pil ömrü karşılaştırması

Apple Pencil, 12 saatlik pil ömrüne sahiptir. Bu pil ömrü çok fazla değil ancak kalem çok hızlı şarj edilebildiğinden sorun olmaktan çıkıyor. Şart etmek için manyetik kapağı çıkarın ve Lightning konnektörünü iPad’inizin Lightning konnektörüne takın. 15 saniye (evet, saniye!) şarj işlemi size 30 dakika pil ömrü sağlayacaktır. Ayrıca Apple Pencil, standart bir USB portundan şarj etmek için küçük bir adaptör ile birlikte gelir.

Apple Pencil nasıl şarj edilir

Surface Pen, yaklaşık bir yıl ömrü olan tek bir dahili AAAA pille (dörtlü A!) çalışır.

Kalemler üzerinde farklı işlev düğmeleri var mı?

Apple Pencil’da yok. Tamamen pürüzsüz. Kapağın altında bir silgi yok, sadece Lightning konnektörünü kaplayan küçük bir başlık vazifesi görüyor.

Surface Pen’de var. Yan tarafta yer alan düğme ile silgiyi ve Windows Mürekkep ayarlarını programlayabilirsiniz. Tek tıklama, çift tıklama ve basılı tutma için farklı eylemler ayarlayabilirsiniz.

Apple Pencil ve Surface Pen hangi tür uygulamalarla birlikte kullanılır?

Apple, iOS 11’e birkaç tanesi Apple Pencil için olmak üzere onlarca yeni özellik ekledi. Örneğin kilit ekranına Apple Pencil ile dokunarak Anlık Notlar alabilirsiniz. Ancak Apple Pencil, iOS 11’den önce de çizim uygulamalarından yaratıcılık uygulamalarına, grafik ve 3D tasarım uygulamalarından fotoğraf düzenleme uygulamalarına, Adobe Creative Suite ve Microsoft Office gibi ürün takımlarına kadar geniş bir yelpazede kullanılabiliyordu.

Surface Pen ise uzun süredir Apple Pencil’a göre çok daha geniş bir kullanım alanı sunmaktadır. Surface Pen OneNote, Sketchable, DrawboardPDF, StaffPad ve tabii ki Microsoft Office, Adobe Creative Suite ve daha pek çok uygulamada kullanılabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Mac’e Windows 10 Nasıl Kurulur?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?