Apple Pencil Kalem Ucu Nasıl Değiştirilir?

0
1317
Apple Pencil

Apple’ın tablet modellerinde sunulan en önemli avantajların başında kalemeler geliyor. Apple Pencil akıllı kalemleri sayesinde tabletlerinizi bir not defteri olarak kullanabiliyorsunuz. Sadece not alma konusunda değil, bunun yanında çizim yapma ve uygulamaları daha aktif bir şekilde kullanma gibi ayrıcalıklar için de Apple Pencil akıllı kalemleri kullanılabiliyor. Kalemler size büyük oranda avantaj sağlıyor ancak belli zaman aralıklarında Apple Pencil akıllı kalemlerinde de deformasyon yaşanabiliyor.

Özellikle kalemin uç kısmında zaman içerisinde oluşan yıpranma, kullanımı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman ilk yapacağınız şey ise kalemin ucunu değiştirmek olacak. Peki, bunu ne zaman ve nasıl yapacağız?

Apple Pencil Ucunu Ne Zaman Değiştirmek Gerekiyor?

Apple Pencil uç kısmı, çizdiğiniz yere ne kadar baskı uyguladığınıza bağlı olarak iPad ekranına sinyaller gönderen sert kapasitatif bir plastikten yapılmıştır. Sert plastik malzeme kullanılmasına karşın, zaman içerisinde uç kısımda aşınma meydana gelebiliyor. Sadece aşınma sorunu değil, bunun yanında gövde malzemesine göre biraz daha yumuşak olan uç kısmının çeşitli nedenlerden dolayı hasar gördüğüne de şahit olabilirsiniz.

Genel olarak ekran kısmında bir soruna neden olmasa da zaman içerisinde oluşan bu hasarlar biraz daha geç algılama ve çizimlerde biraz daha sorunlu bir yapının ortaya çıkmasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman kaleminizin ucunu değiştirmek isteyebilirsiniz. Yani ne zaman algılama kısmında sorunlar meydana gelecek olursa, bu durumda kalem ucunu değiştirmenizde fayda olacaktır.

iPad ve Apple Pencil ile Çizim

Bunun dışında parça hasarı varsa, yani uç kısımda bir kopma ya da yırtılma gibi sorunlar varsa bu durumda da uç kısımda değişiklik yapmanız gerekiyor. Kalemin tamamını değiştirmeye gerek yok. Özellikle çizim yapma kısmında sorunlar yaşıyorsanız, ilk kontrol edeceğiniz kısım kalemin uç bölümünde hasar olup olmadığı olacaktır.

İLGİLİ HABER:  AirPods Kulaklıklara Yeni Özellikler Geliyor

Yedek Uçları Nerede Bulacaksınız?

Merak edilen bir başka soru ise yedek uçların nerede bulunacağı. Aslında yedek uçlar, Apple Pencil kutusunda yer alıyor. Fakat bu uçları kaybetmişseniz ya da yeniden değişim yapmanız gerekiyorsa, bu durumda internet üzerinden kolayca yeni uçlara ulaşmanız mümkün.

Apple Pencil Uçlarını Nasıl Değiştiririz?

Gelelim uçları nasıl değiştireceğiniz kısmına. İşlemler oldukça basittir.

  • İlk olarak kalemin ucu çıkana kadar, ucu saat yönünün tersine doğru çevirmeniz gerekiyor.

Apple Pencil

  • Ucu çıkardıktan sonra, yeni ucu ters yöne çevirerek kaleminize vidalamanız gerekiyor.
  • Yapacağınız işlemler bu kadar kolay. Uç değiştirme işlemi sayesinde Apple Pencil kullanım ömrünü de bir hayli arttırmış oluyorsunuz.

Apple Pencil

Burada dikkat edeceğiniz nokta, yedek parça temininde sahte parçalarla karşılaşmamak için güvenilir adreslerden satın alım yapmanız daha mantıklı olacaktır. Sahte malzeme kullanımı, tabletinize zarar verebilir ya da kalemden alacağınız performansı düşürebilir.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?