Hayatınızın herhangi bir alanında Windows işletim sistemini kullanmışsanız, mutlaka Paint programını biliyorsunuzdur. Yıllarca Windows işletim sisteminin varsayılan resim düzenlemesi olarak kullanılan Paint uygulamasında çok sık kullanılan bir araç var. Kimisi bu aracı damlalık olarak biliyor kimisi ise bu aracı renk seçici olarak biliyoruz.

Bu araç herhangi bir görselde istediğiniz alandaki renkleri seçmenize ve kullanmanıza olan sağlıyor. Şimdi diyeceksiniz ki siz bunu niye anlattınız durduk yerde. Çünkü bu sisteme benzer bir özellik Apple Pencil akıllı kalemlere geliyor. İşin ilginç yanı kalemlerde bu özelliğin kullanılması değil. İşin ilginç yanı bu özelliğin herhangi bir nesnede çalışması.

Tablet ekranında açtığınız bir görüntüden söz etmiyorum. Çevrede yer alan nesnelerin renklerinden söz ediyorum.

Apple Pencil Nesnelerin Renklerini Tanıyabilecek

Yeni patent görsellerine göre kalemin arka kısmında bir sensör eklenecek. Arka kısma eklenecek olan bu sensör, nesnelerin renklerini tespit edebilecek. Bir fotoğrafa ya da herhangi bir nesneye sensörleri dokundurduğunuz zaman renk algılanabilecek ve bu rengi doğrudan kalemde kullanılan renk olarak seçebileceksiniz.

Gerçek dünyadaki renklerin akıllı kalem tarafından algılanabilecek olması, başta grafiklere önemli bir artı kazandıracak. Tasarım çalışmalarında bu özelliği kullanarak yapabileceklerinizin bir sınırı yok.

Apple Pencil 3

Grafik tasarım, resim düzenleme, çizim düzenlemelerinde Apple Pencil çok daha yetkin bir şekilde görev alabilecek. Yeni patent görsellerini farklı bir açıdan da değerlendirmek gerekiyor.

Bu patent görseli işaret ediyor ki yeni bir akıllı kalem tasarımına geçilmesi lazım. Arka kısımda geniş bir sensör kullanılması nedeniyle tasarım değişecek ama tam tasarımın nasıl olacağını patentlerden kestirmek mümkün olmayacaktır.

Yeni iPad Air tabletleri konuştuğumuz şu günlerde arkaya renk tanıma sensörlerinin eklendiği Apple Pencil 3 akıllı kalemlerinin gelmesi de çok yerinde bir hamle olacaktır.

İLGİLİ HABER:  iOS 11 için İlk Duvar Kağıdını İndirebilirsiniz

Apple bu tip yenilikleri seven ve sık sık bu tip yenilikleri kullanan bir marka. Tabii tanıtılmama gibi bir ihtimali de var ama yeni akıllı kalemler tanıtılırsa, renk seçim özelliklerine derinlemesine bakacağız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?