Apple Pay’i  Türkiye’de kullanma

8
696

 

Daha önce sitemizde ;

http://www.appleuzmani.net/apple-payin-amerikada-kullanimi-ve-turkiye/

ile ilgili bir konu yayınlamıştık. Şimdi yeni gelişmeler oldu ve sizlere Apple Pay’in Türkiye’de nasıl kullanıldığını anlatalım istedik.

apple pay odeme12

apple pay odeme

 

Öncelikle belirtmeliyim ki Apple Pay halen Türkiye’de kullanılamıyor. Fakat biraz dolambaçlı da olsa, Apple Pay ‘i kullanmayı başardık.

Bunun nasıl yapılabileceğini sizlere aşama aşama anlatacağız:

  • Öncelikle İngiltereye ait bir App Store hesabı açmanız gerekiyor. Çünkü kullanacağımız uygulama sadece İngiltere’de kullanılabiliyor. Yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Mevcut App Store hesabınızı İngiltere olarak da güncelleseniz olur. (İngiltere = Birleşik Krallık)

Apple Store hesabı nasıl oluşturmayla ilgili internetten bilgi alabilirsiniz.  Ben ayrıca anlatmaya gerek duymadım.

  • Yeni hesabımızla App Storedan “boon” isimli uygulamayı yükleyelim.
  • apple pay odeme2apple pay odeme3
  • Boon uygulamasını yükledikten sonrası aşağıdaki gibi bir arayüz ile karşılaşıyoruz. Burada Sign Up diyerek yeni bir kullanıcı oluşturuyoruz. Bu aşamada isim ve telefon no kısımlarını doğru doldurun. Çünkü daha sonraki aşamada sanal kart oluştururken, isimlerin tutması gerekiyor. Telefon numarasını ise 2. Doğrulama için kullanıyoruz.apple pay odeme4 apple pay odeme5 apple pay odeme6

  • Aşamadaki kayıt işlemini bitirdikten sonra hesabımıza bonus olarak 5 pound yüklenmiş bir şekilde devam ediyoruz.

Hesap bakiyesinin altında bulunan “Add Apple Wallet”  butonuna basarak kartımızı  Apple Wallet’e ekliyoruz.  Artık Apple Pay kullanmaya başlamadan önce, Apple Pay i aktif etmek gerekiyor.  Bu yüzden telefonumuzun bölge ayarlarını değiştirmeliyiz. Daha önce, App Store hesabımızı İngiltere olarak değiştirdiğimiz için, şimdi bölge ayarlarını İngiltere olarak değiştirelim. Bundan sonra İngiltereye ait kartları ekleyebiliriz.

 

Bölge ayarlarını;

Genel -> Dil ve Bölge -> Bölge

Yoluyla değiştirebilirsiniz.

Şimdi uygulamaya geri dönelim. “Add to Apple Wallet” butonuna basıp, oluşturduğumuz kartı Appel Wallet’ e ekleyin.

apple pay odeme8apple pay odeme7

apple pay odeme9

 

Boon uygulamasında 3 tane hesap yetkisi var. Bunların ikisi;

START ve  BASIC

İLGİLİ HABER:  Apple Sonrasında HTC Yeni Kararı İle Gündemde

İlk çalıştırdığımızda uygulaam START seviyesinde çalışıyor. Biz bunu BASIC seviyesine yükseltmeliyiz. Bunu yapmak için,

Uygulama arayüzünde + simgesine tıklayın. Karşınıza hesabınızı BASIC yapmanız gerektiğini söyleyen bir ekran çıkacak. Upgrade to boon BASIC butonuna basın. İstenilen alanları doldurun. Yazacağınız adres İngilterede olmalı. Bu alanlara örneğin;

Adres alanına “Victoria” yazabilirsiniz. City kısmına ise “London” yazabilirsiniz. Posta kodu kısmını internetten ingiltereye ait posta kodlarından sorgulatabilirsiniz. Ben “SW148AB”  yazdım.  Böylece Upgrade işlemleri tamamlanmış oldu.

 

İşlem Tamam. Hayırlı olsun.  Artık 3D Secure destekleyen bir kredi kartıyla boon da oluşturduğunuz karta , para yükleyip, Apple Pay ‘de kullanabilirsiniz.
apple pay odeme13 apple pay odeme10apple pay odeme12

8 YORUMLAR

  1. Benim sorunum Cüzdan’a Boon u eklerken oluyor. Apple pay’e ekle diyorum ama eklerken şöyle bir hata veriyor “Apple pay ayarlanırken bir hata oluştu”.
    iPhone 5s kullanıyorum. 5s lerde apple pay destekli değil ama Watch olduğu sürece kullanılabiliyor diye biliyorum. Saatim de bağlı ama nedense hata veriyor.

  2. Artık bu ve benzeri ikamet etmediğiniz ülkeden kart edinme yöntemleri malesef çalışmıyor. Ancak İsviçre’de bir banka hesabı açmak ve buradan alacağınız sanal kartı Apple Pay’e bağlayarak Türkiye’de kullanmak mümkün. Üstelik bunun için İsviçre’ye gitmeniz veya yurt dışında ikamet etmeniz şart değil. Gereken tüm işlemleri sadece cep telefonunuzu kullanarak online ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?