Apple Patent Davalarını Kaybediyor

0
39

Teknolojinin dev markalarından biri olarak bilinen Apple son dönemde diğer teknoloji markalarıyla sorunlar yaşamaya başladı. Dev markanın aslında yaşadığı soruların geneli Apple’ın izinsiz kullandığı iddia edilen bazı teknolojiler. Patent hakları başka firmalara ait olsa da özellikle akıllı telefonlarında yer verdiği bazı özellikler nedeniyle sorunlar yaşamaya başlayan Apple’ın bu noktada patent davaları ile karşı karşıya kaldığını da biliyoruz. Ardı ardına birçok patent davası ile karşı karşıya kalan Apple’ın bu alanda en büyük davalarından birisi de VirnetX ile girdiği dava olmuştu. VirnetX tarafından Apple’a FaceTime üzerinde kendi patentlerini izinsiz kullandıkları ileri sürülerek açılan dava son dönemde Apple’ın en çok başını arıtan davalardan da biri oldu.

Yapılan açıklamalarla beraber her iki firmanın da birbirleri ile bir türlü anlaşmaya da varmaması ve sorunun dava sürecine yansımasıyla beraber iki firma arasında ki davanın nasıl sonuçlanacağı da merak konusu olmuştu. Apple’ın bu davada kazanacağı düşünülürken ise beklenmedik bir karar geldi. Zira dün itibariyle açıklanan kararla beraber Apple’ın haksız bulunduğunu da belirtelim. VirnetX’in haklı görüldüğü dava sonrasında ise Apple’ın ne derece bir ceza çarptırıldığı da ortaya çıktı.

304 Milyon Dolar Ceza Ödemesi

Açıklanan karar ile beraber Apple’ın firmaya patent konusunda ise ceza ödemesine karar verildi. Ceza rakamı ise daha önce pek benzerine rastlanılmamış cinsten. Zira açıklanan karara göre Apple’ın ödemesi gereken ceza miktarı 304 milyon dolar gibi bir rakam.

Apple’ın oldukça zorlanmasına neden olacak gibi duran patent davalarının şimdiye kadar açıklanmış en büyük ceza miktarlarından birisini ödeyeceği açıklanan Apple’ın dava sonrasında nasıl bir karar alacağı da merak konusu oldu. Zira Apple’ın karara doğrudan itiraz edeceği de düşünülüyor. Henüz firma tarafından bu konuda bir açıklama gelmese de karara itiraz edilmesine kesin gözü ile bakılırken söz konusu itirazın ne sonuç vereceği ise merak konusu oldu. Böyle devam edecek olursa ilerleyen günlerde de Apple’ın davalarla gündeme geleceğini de söyleyebiliriz.

İLGİLİ HABER:  YouTube Kanal İstatistiklerinde Yeni Döneme Geçiyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?