Apple Park Meyve Bahçeleriyle Beraber Geliyor

0
45
Apple Park

Teknolojinin dev markası Apple, gelirlerini beklenen sevilerden üste çıkardığı anlardan beridir sürekli yeni bir tesis kuracaklarını açıklamıştı. Apple’ın yeni kuracağı tesisin ise şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş bir tesis olacağını daha ilk andan anlamıştık. Aslında tesisin temelleri bile atılmadan sadece proje görselleri bile markanın ne kadar iddialı olduğunu göstermişti. Tesisin sahip olduğu teknolojiler ve geliştirme konusunda sahip olacağı yeniliklerin ne kadar etkili olacağı tartışılmaz. Fakat bunun dışında Apple Park tesisinin bir başka yönünün daha öne çıktığını da kesin. Öne çıkan detay Apple Park’ın ne kadar çevreci olduğu.

%80’lik Enerji Güneş Panellerinden Sağlanacak

Öncelikle tesisin uzun süredir konuşulan güneş panelleri öne çıkmıştı. Apple Park tesisinin neredeyse büyün enerji ihtiyacının ise bu paneller sayesinde sağlanacağı açıklanmıştı. Tesisin %80 oranında enerji ihtiyacının güneş panellerinden karşılanması ise bir rekor.

Apple Park
Apple Park mevye ağaçları

Sadece kendi üretimi için değil bunun dışında farklı alanlarda da enerji üretiminde kullanılacak olan güneş panellerinin tüm çatıyı kapsaması ise tasarımsal olarak da Apple Park’ın öne çıkmasını sağlıyor. Buraya kadar olan kısım zaten uzun süredir konuşulan enerji planlaması olarak öne çıkıyordu. Geçtiğimiz gün itibariyle gelen yeni bilgiler ise Apple’ın tesisinin beklenenden daha çevreci olacağını gösterdi.

Apple Park Çevresi Meyve Ağaçlarıyla Donatılacak

Çevreciliğe bir hayli önem vermeye başlayan Apple’ın sadece tesisin iç kısmında ve enerji üretiminde değil çevre düzenlemesinde de yeni adımlar atacağı ortaya çıktı. İlk olarak tesisin çevresinde 9000 adet meyve ağacına yer verileceği öğrenildi. 9000 bin adet farklı türlerde meyve ağacının yerleştirileceği Apple Park çevre düzenlemesinde toplamda 11 bin erişkin ağacın kullanılacağı düşünülüyor.

Bunun yanında çevre düzenlemesi devamlı bir dönüşüm içerisinde mi olacak ya da çevre düzenlemesi adına başka ne gibi hamleler atılacak henüz netlik kazanmış değil. Elimizdeki bilgilere bakacak olursak neredeyse %80 enerjisini güneş panellerinden sağlayan ve çevresinde 9 bin meyve ağacına yer veren bir merkezin ne kadar çevreci olduğu tartışılmaz.

İLGİLİ HABER:  Apple Jony Ive İle Yeniden Yola Başlayacak

Tüm bunlarla beraber ay sonunda toplamda 12 bin çalışanının merkeze geçiş yapacağı belirtiyor. Çalışanlarında tesise geçmesi Apple Park’ın daha nasıl ilklere imza atacağını ve Apple’a neler katacağı da yavaş yavaş ortaya çıkacak.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?