Apple OLED Ekranları İçin Önemli Değişiklik Yolda

0
64
LG ile Apple

Apple, akıllı telefonlarda LCD ekran kullanımına uzun süredir devam eden azınlık sayıda firmadan bir tanesi. Teknoloji devi akıllı telefonlarında bu seneye kadar genelde LCD ekran kullanımına yer vermiş bir marka olarak biliniyor. LCD ekran kullanımına ağırlık vermesi, Apple’ın tüm stratejisini de değiştirmesine neden olmuş ve hatta markanın satışları bile sadece bu etkenle bile değişmeye başlamıştı. Apple bu durumu değiştirmek için ilk adımı ise 2017 yılında attı. Piyasaya sürülen iPhone X akıllı telefonlarıyla beraber Apple’ın ilk defa OLED ekran kullanımı yaptığı görüldü. Yeni akıllı telefonlarda ise kullanılan OLED ekranlar için marka Samsung ile anlaşma sağlamış ve bu anlaşmada teknoloji dünyası için ilginç bir gelişme olarak değerlendirilmişti. Fakat son iddialara göre bu durum değişiyor.

Samsung Yerine LG İle Anlaşma Yapılabilir

Firma tarafından net bir bilgi paylaşılmadı ancak Apple’a yakın kaynaklar ve Güney Koreli kaynaklar tarafından gelen bilgilere göre iPhone X akıllı telefonları için başta olmak üzere Apple, OLED ekran tedarikçisini değiştirecek. Markanın 67 milyon adet OLED ekran anlaşması yaptığı düşünülen Samsung ile yeni bir anlaşma yapmayacağı ve bunun yerine yatırımlarını arttıran LG ile yeni bir ortaklığa gidileceği belirtiliyor.

Apple ile LG

İki firma arasındaki ortaklık sonucunda ise 63 milyon adet OLED ekran siparişinin verileceği belirtiliyor. iPhone X akıllı telefonlarının üretiminin artacağı ve markanın yeni ekranlar içinde LG markasını tercih edeceği iddiaları Samsung’un ekran üretimi konusunda attığı adımları tersi bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Apple’ın rakip firma kavramı nedeniyle Samsung ile ekran ortaklığını devam ettirmeyeceği yönünde bir görüşün hakim olduğu ise bir gerçek.

Öyle ki satılan her iPhone X modelinden Samsung’un da ciddi bir gelir elde ettiği görülüyor. Zaten telefonların maliyet hesaplamalarının açıklanmasının ardından gözler Samsung’a çevrilmiş ve markanın iPhone X ile yüksek miktarlarda kazanç elde edeceği ortaya çıkmıştı. Gelişmelerin detayları için Apple’ın ve Samsung’un açıklamalarını beklemek gerekiyor fakat bu gelişmeler bile bir değişimi işaret etmeye başladı.

İLGİLİ HABER:  Samsung, Apple’a Ne Kadar Ekran Üretecek?

İlginizi Çekebilir: iPhone X Beklendiği Kadar Sağlam Değil

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?