Apple Nokia Davası Sonrasında Apple Store’dan Bazı Ürünleri Kaldırıyor

0
43

Nokia kısa süre önce akıllı telefon pazarına geri döneceğini kanıtladı. Bir dönemin efsane markalarından biri olup son dönemde unutulmaya yüz tutmuşken bir anda yeni Android işletim sistemli akıllı telefonlarını piyasaya süreceğini açıklayan Nokia’nın yeni serileri ile ilgili yeni detaylarda bir bir ortaya çıkmaya başladı. Markanın ilk olarak tuşlu yeni bir telefon ve hemen ardından ise gerçek bir akıllı telefonunu piyasaya süreceği açıklanmıştı. Tüm bunlarla beraber gelirlerinde aslında ciddi bir düşüş olduğu düşünülen Nokia’nın bunun dışında sadece akıllı telefonların değil farklı alanlardan da gelir elde ettiği ortaya çıktı.

En Büyük Gelir Patentli Ürünlerden

Cep telefonlarının ilk temsilcilerinden biri olması Nokia’nın birçok patent içinde önce firmalardan biri olmasını ortaya koyuyor. Haliyle marka her ne kadar yeni akıllı telefonları ile piyasada yer alamasa da hala birçok akıllı telefon için birçok özelliğin patent haklarına da sahip.

Apple Store

Öyle ki Apple’ın bile Nokia markasına bu patent hakları için para ödediğini biliyoruz. Fakat iki firma arasında son yaşanan olaylarda patent davasının tam bir karmaşa haline gelmesine de neden oldu. Zira son yaşanan olaylarda Nokia’nın patent için Apple’a dava açtığı öğrenilmişti.

Apple Nokia Patentli Ürünlerini Satmayacak Mı?

Apple ise davalardan hemen sonra kendisini koruyacak birçok açıklama yapmış ve Nokia’nın abartılı ücretler isteyerek haksızlık yaptığını belirtmişti. Tüm bunlardan sonra ise markanın bambaşka bir adım daha attığı ortaya çıktı. Zira Apple söz konusu davalardan sonra Apple Store mağazalarında bulunan Nokia patent haklarına giren bazı ürünlerini kaldırmaya başladı. Genelde aksesuar ürünlerini kaldırdığı iddia edilen Apple’ın akıllı vücut çözümleyicisi, kan basıncı izleyici, kardiyo ölçer, Akıllı vücut analizcisi gibi ürünlerini Apple Store üzerinden kaldırmaya başladığı düşünülüyor.

İLGİLİ HABER:  Yeni Apple TV'nin Uzaktan Kumandası Dokunmatik Olacak

Tüm bu iddialar doğru ise Nokia’nın patentlerini de artık kullanmayacak gibi gözüken Apple’ın tüm bu dava süreçlerinden sonra ne derece bir sonuç elde edeceği konusunda ise şimdilik yorum yapmak oldukça zor. Zira Nokia’nın da elinde ciddi kozlar olduğu ve patent davasının iki taraf için de farklı olarak sonuçlanabileceği iddia ediliyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?