Apple’ın servisleri arasında sürekli gündeme gelen servislerden biri olan Apple News hakkında, pek memnun etmeyecek açıklamalar gündeme gelmeye başladı. Daha önce birkaç kez gündeme gelen iddiaların bu kez somut delillerle yeniden gündeme getirildiğini görüyoruz. Paylaşılan bilgilere göre Apple News sisteminde küçük ve orta segment yayıncıların pek bir geleceği yok.

Öyle ki iddialara göre Apple News haber seçimlerinde, doğrudan Apple’ın yayın ekibinin görev aldığı ve yayın ekibinin de istenen haberleri öne çıkardığı belirtiliyor. Haber sisteminde sunulan bu düzen, genelde büyük yayıncıların öne çıkmasını sağlıyor.

Apple News İçin Yeni Sisteme Geçilebilir

Elde edilen bilgilere göre Apple News sisteminde orta ve küçük haber kaynaklarının çok geri planda kalmasının yanı sıra, reklam gelirlerinden pay almasının da önüne geçiliyor. Bu tür kaynakların reklam gelirlerinde çok küçük bir paya sahip olduklarından söz ediliyor. Apple ile ilgili ortaya atılan bu iddiaların reklam gelirleri konusunda da öne çıkarıldığını söylemek gerekiyor.

Apple News

Artık reklamlarda aktif kontrol uygulanması ve bu nedenle de reklam gelirlerinin kullanıcılar açısından düştüğü iddia ediliyor. Özellikle reklam konusunda yaşanan gelişmelerden ise Apple’ın da rahatsız olduğu belirtiliyor. Hatta bu nedenle teknoloji devinin Google’ın sistemini denemeye başladığı iddiası var. DoubleClick adı verilen sisteme, 20 yayıncı ile başlayan ve testlerin üzerinde yoğunlaşan Apple’ın, genel reklam gösterimlerinin ve gelirlerinin arttırılmasını amaçlandığını görüyoruz.

Fakat gelen bu iddialara bakacak olursak, çok daha geniş bir değişim yapılması gerekiyor. Hem yayıncıların açısından hem de Apple açısından yeni bir sisteme geçiş yapılması gerekli. Öyle ki böyle devam edecek olursa Apple News ilgisini her geçen gün biraz daha kaybedecek. Kullanıcı kitlesi düşünüldüğü zaman Apple kendi servisini kaybetmemek adına beklenen değişiklikleri yapacaktır.

İLGİLİ HABER:  Özel Üretim Caviar iPhone 11 Pro Tanıtıldı

İlginizi Çekebilir: Günün Ücretsiz iOS Uygulamaları (15 Şubat)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?