Apple’ın Haberler Uygulaması News’e Daha Yakından Bakalım (Türkçe İnceleme)

0
1572

Apple, WWDC 2015 kapsamında başta iOS 9 olmak üzere, OS X 10.11 El Capitan dahil pek çok yeniliğini duyurmuştu. Bunlardan birisi de haberler uygulaması News‘di. iOS 9 beta 3’le birlikte kullanıma sunulan ve bu sonbaharda iOS 9’la birlikte kimi ülkelerde kullanılabilecek olan News uygulaması, başlangıç olarak ülkemizde kullanılabilir olmayacak. Yakın gelecekte ise ülkemizde de kullanıma sunulacak.

Peki ya News uygulamasında bizi neler bekliyor. İşte tüm detayları ile Apple‘ın haberler uygulaması, News.

Şuan için iOS 9 beta 3 kullanıcılarının ve bölge ayarı “ABD” (Türkiye’deki kullanıcılar için) olan kullanıcılarının erişebildiği News uygulamasının ikon görünümü.

IMG_0121

Uygulamayı başlattığınızda ise klasik karşılama mesajları ve ilerleyiş hakkında kısa kısa bilgi veriliyor.

apple-news-haberler

Uygulamanın içerik hazırlığının ardından bir takım kişiselleştirmeler için sizden favori içerikleri seçmenizi istiyor. Bu içerikler pek çok çeşit haber sitelerinin içeriklerine dayalı ve uygulama bu içeriklere göre size sunum yapıyor.

apple-haber-uygulamasi

Ayarlamaların tamamlanmasının ardından “Sizin İçin” bağlığı altında favorilerinize göre, öne çıkan haber başlıkları ekranınıza düşüyor.

apple-news

News uygulaması, “Sizin İçin” dahil olmak üzere, “Favoriler”, “Keşfet”, “Ara”, “Kaydedilenler” şeklinde beş sekmeye sahip. “Sizin İçin” sekmesinde ilgi alanlarınıza göre öne çıkan başlıkların yer aldığını belirtmiştik. Favoriler sekmesinde ise seçtiğiniz favori kanallara dair içerikler yer alıyor.

apple-news-fav

Bu kanalları daha sonra düzenleyerek, arttırmak veya azaltmak sizin elinizde.

news

“Keşfet” sekmesi altında ise büyük bir içeriğe erişim sağlayabiliyorsunuz. “Önerilen Kanallar”, “Önerilen Başlıklar”ın yanı sıra, kategorize edilmiş şekilde kanallara ve başlıklara ulaşabiliyorsunuz.

apple-news-keşfet

News uygulamasında arama yapmak çok kolay. Tıpkı iTunes, App Store’da ki gibi “Önerilen” yani o an için öne çıkan başlıklar yer alıyor ve bu başlıklardan devam edebiliyorsunuz. Hepsinden de öte dilediğiniz gibi arama yapmakta sizin elinizde.

apple-news-arama

“Kaydedilenler” sekmesi altında ise okuduğunuz ve ilginizi çeken içerikleri daha sonra ulaşmak üzere saklayabiliyorsunuz. Ek olarak “Kaydedilenler” sekmesi altında “Tarihçe” yer alıyor. Tarihçeden geçmiş etkinlik kaydınızı görüntüleyebiliyorsunuz.
apple-news-kaydedilenler

İLGİLİ HABER:  iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max'da Apple U1 çipi nasıl kapatılır?

News uygulaması ile içeriklerin sunumu da oldukça sade ve fonksiyonel. Eğer ki haber içeriğindeki görsellere ait bir hikaye varsa bunları da görsellere göre görüntüleyebiliyorsunuz. Yine haber içeriğinde video varsa uygulama dışına çıkmadan tek tıklama ile videoyu izleyebiliyorsunuz.

apple-haberler

Uygulamaya dair diğer arda kalan tüm detaylara Apple’ın resmi News sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz (buradan).

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?