Apple Neden iPhone Ve iPad İçin 3 Farklı Modelle Geliyor?

0
63
beklenen iPhone

Teknolojinin dev markalarından biri olan Apple’ın son dönemde mali yönden beklentilerini pek karşılayamadığı iddiaları gündeme oturmuştu. Zira yapılan yıl sonu gelir hesaplamalarında Apple’ın gelirlerinde beklenenin çok daha altında kalan bir durum söz konusu olduğu ortaya çıkmıştı.

Hatta öyle ki yaşanan bu durum Tim Cook dahil olmak üzere doğrudan çalışanları bile etkilemişti. Yaşanan bu son olaydan sonra Apple’ın stratejileri bir kez daha tartışma konusu olmaya başladı. Özellikle 2017 yılında Apple’ın yeni ürünleri hakkında ortaya atılan tüm iddialarda aslında markanın nasıl bir strateji değişikliğine de gideceğini göstermişti.

3 Farklı iPhone Strateji Değişikliğine Mi Neden Oldu?

Beklentilerin altında kalan satış rakamlarından mı yoksa beklenen gelirlerin elde edilememesinden mi bilinmez ama Apple’ın ilk defa bir sene içerisinde yeni amiral gemisi de dahil olmak üzere 3 farklı model akıllı telefon çıkaracağı haberleri yapılmıştı.

iPhone 8

iPhone 7 serisinin dışında gerçekleşecek olan bu durum bir yandan Apple hayranlarını heyecanlandırırken bir yandan da neden 3 farklı model geleceği konusunda merak uyandırmasına neden olmuştu. Öncelikle bu iç modeli kısa kısa hatırlayalım ve farklılıklar var mı bakalım.

iPhone 7s Modeli

3 farklı iPhone modeli içerisinde ilk olarak markanın iPhone 7s modeli ile kullanıcıların karşısına çıkacağı iddia edilmişti. Ortaya atılan iddialarla beraber Apple’ın iPhone 7s modelini ilk çıkaracağı 2017 modeli olarak gösterildiği belirtilmişti.

Beklenen Tasarım: Bu noktada yeni serinin öncelikle tasarımları konusunda belli başlı detayların ortaya çıkarıldığını biliyoruz. Genel olarak tasarımsal konulardan Apple’ın iPhone 7s serisinde ise çok fazla tasarım değişikliği yapmayacağı en büyük değişikliğin ise olursa üst üste kamera sistemi olacağının da belirtildiğini biliyoruz.

Son gelen iddialarda da bu durumun aynen geçerli olması iPhone 7s tasarım değişikliklerinin beklenmemesine neden oldu. Tabi hemen hatırlatalım hem bu model için hem de iPhone 7s Plus modeli için kırmızı renkli tasarım iddiaları da var. Yani yeni renk seçenekleri sunulabilir.

iPhone 7s Modeli

Beklenen Teknik Değişiklikler: Yine iddialara bakacak olursak yeni modelde teknik özellikler konusunda Apple’ın en büyük değişikliğinin Ram miktarını arttırması ve yeni seri A11 işlemcileri kullanması olarak gösteriliyor. Fakat bu modelde A11 olup olmayacağı kesin değil. Buna karşın daha iyi bir teknik sistem görmemiz mümkün olacak gibi.

Çıkış Tarihi Ve Fiyatı: Bu modelin çıkış tarihi konusunda da elbette ki net bir bilgi yok fakat, iPhone 7s serisinin ilk olarak piyasaya sürülecek olan seri olması beklenmekte. Fiyat konusunda ise 200-300 dolar arasında bir fark olabilir.

iPhone 7s Plus

Gelelim iPhone 7 modelinin en son noktası olacak olan modele yani iPhone 7s Plus modeline. Bu seride de yine Apple’ın düşündüğü bazı değişiklikler yok değil. Haliyle 3 farklı model satışı stratejisinde de yine en dikkat çeken serilerden biri bu seri olacak.

Beklenen Tasarım: Tasarım konusunda tıpkı iPhone 7s serisinde olduğu gibi bu modelde de iPhone 7 Plus modelinden çok farklı bir yapı olması beklenmiyor. Fakat iPhone 7s için henüz net olmasa da iPhone 7s Plus için en net iddialardan bir tanesi tasarıma doğrudan etki edecek olan kamera yerleşimi. Eğer belirtilen iddialar doğruysa iPhone 7s Plus modelinde hem çift flaşlı hem de üst üste tek bir köşede yer alan kamera yerleşimi görebiliriz. Tabi bunun için şimdilik oldukça erken.

iPhone 7s

Beklenen Teknik Özellikler: iPhone 8 akıllı telefonları için beklenen teknik özellikler oldukça üst düzey. Bu model için düşünülen özellikler ise yine iPhone 8 serisinde olduğu gibi oldukça yüksek. A11 işlemcilere yer vereceği düşünülen iPhone 7s Plus modelinin tüm bunların dışında Ram miktarında ve en önemlisi hafıza oranlarında beklenenin çok daha üzerinde bir özellikle karşı karşıya kalabiliriz.

İLGİLİ HABER:  iOS için Firefox Yayımlandı

iPhone 7s Plus

Apple’ın bu konuda işaretlerine bakacak olursak iPhone 8 çıkışının da yapılacağı yıl içerisinde yayınlanması beklenen iPhone 7s Plus modelinin boşa çıkan bir model olmaması sağlanacak. Haliyle ya çok daha iyi bir teknik sistem ya da yeni renk, yeni özellik gibi tercih sebebi olacak olan bir sistemden bahsedebiliriz.

Çıkış Tarih Ve Beklenen Fiyat: Çıkış tarihi konusunda birçok şüphe var. iPhone 8 akıllı telefonlarından önce mi çıkacak yoksa farklı bir strateji mi var bunu göreceğiz. Fiyatın ise yine iPhone 7 Plus modelinden 300 dolara kadar daha fazla olması beklenebilir.

iPhone 8 (Ferrari Olabilir Mi?)

Ve tabi ki Apple’ın en çok merakla beklenen akıllı telefonu iPhone 8 akıllı telefonları. Çıkış tarihine artık kısa bir süre kaldığını söyleyebileceğimiz iPhone 8 akıllı telefonları muhtemelen sonbahar ayları gibi piyasada olacak.

Beklenen Tasarım: Hemen belirtelim geçtiğimiz günlerde iPhone 8 serisine ait olduğu iddia edilen yeni bir görsel yayınlandı. Tam olarak iddialarda yer aldığı gibi daha ince tasarım, OLED ekran, çok daha yüksek ekran çerçeve oranı, buna karşın Home tuşu bulunmayan ön panel gibi uzun süredir beklenen iddialar aslında bu görselde de yer alıyordu.

iPhone 8

Fakat bunun iddialar üzerinden hazırlanılmış olan bir konsept tasarım mı yoksa gerçekten iPhone 8 akıllı telefonları için beklenen görsel tüyolarından biri mi bilinmiyor. Fakat kesin olacak bir şey var iPhone 8 kesinlikle Apple’ın tasarım konusunda en iddialı modeli olacak.

Beklenen Teknik Özellikler: Bir kere depolama konusunda kesin olarak iPhone 8 çok daha ideal bir seçenek sunacak. Bunun dışında TSMC tarafından zaten 10 nm üretim süreci ile beraber yeni A11 işlemcilerin üretime geçildiği belirtiliyor.

Haliyle iPhone 8 serisinde A10 işlemcilere göre çok daha yüksek performans sunacak olan A11 işlemciler yer alacak gibi. Bunun dışında Ram seçimleri ne olur? Kamera konusunda ne gibi farklılıklar olur? Bunu gelen iddialarla beraber göreceğiz.

iPhone 8

Ekstra Özellikler: Eğer tahminler doğruysa Apple’ın en büyük değişiklikleri iPhone 8 serisine olacak. Bunu artık seriyi takip eden herkes biliyor.

Dokunmatik kalem eklentisi, belki Touch Bar sistemi, parmak izi için ana ekran tuşu yerine dokunmatik panel kullanımı, Artırılmış gerçeklik teknolojileri, kavisli ekran gibi ve çok daha fazlası birçok yeni özellik iPhone 8 için konuşuluyor. Tabi bunlardan hangileri gerçek henüz net değil.

iPad 2017 Serileri İçin Beklentiler

iPad serisi de 2017 yılı içerisinde Apple’ın yenileyeceği modelleri arasında gösteriliyor. Bu konuda yer gündeme gelen iddialarda ise genel olarak bir model öne çıkıyor. iPad 10.5 inç ekran olarak gösterilen bu modelin ise çerçevesiz tasarım, akıllı kalem, 4K ekran teknolojisi gibi yenilikler barındıracağı düşünülüyor. Bunun dışında piyasaya sürülecek olan yenilenmiş iPad 12,9 inç ve iPad 9.7 inç serisi için ise çok fazla farklılıklar olmayacağı düşünülüyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz iPad hakkında yazımızı da okuyabilirsiniz.

iPad

Bakınız: Yeni iPad Modelleri İçin Belli Olan Tüm Detaylar

Peki Neden Tüm Bu Özelliklerle Beraber 3 Farklı Model?

Tekrar başa dönecek olursak Apple’ın en çok satan iki ürün sınıfı için tüm bu özelliklerle beraber 3 farklı ürünü piyasaya sürme nedeni olarak yıl içerisinde sürekli gündemde kalma ve sürekli satış elde edebilme çabası olduğu yorumunu yapabiliriz. Bunun dışında sizin yorumlarınız neler? Sizce neden Apple bir yıl içerisinde farklı seçeneklerle hem akıllı telefonları hem de tabletleri için yeni ürünler sunacak?

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?