Müzik servisleri arasında giderek artan rekabeti görmeye başladık. Bu alanda dijitale eğilimin olması, ardı ardına birçok firmanın bu alana yönelmesine neden olmaya başladı. Tabii ki söz konusu müzik servislerinden biri olunca, ilk sırayı da Spotify alıyor. Uzunca bir süredir lider konumda olan ve sürekli kullanıcısı sayısını arttıran servisin en büyük rakibi ise Apple Music olarak karşımıza çıkıyor. Hatta son gelen rakamlara bakacak olursak, yarışta Apple’ın servisi öne geçmeye başladı. Analizlerde çıkan sonuçlar ise oldukça ilginç detayları ortaya koyuyor.

Apple Music Büyüme Hızında Öne Geçti

Şu an için Spotify servisinin ezici bir çoğunlukla önde olduğunu söylemek gerekiyor. Öyle ki servisin şu an için 70 milyon ücretli ve 90 milyon ücretsiz abonesi bulunuyor. Toplamda 160 milyon gibi bir abone sayısı olan servisin büyüme hızında ise bir düşüş söz konusu. Servisin büyüme hızının %2 rakamında kaldığı belirtiliyor. %2’lik büyüme oranı ise son listelere göre Apple Music için çok önemli bir şansın ortaya çıkması anlamına geliyor.

Apple Music

Öyle ki Apple’ın servisi Apple Music için aylık büyüme oranı %5 olarak açıklandı. Buna göre Apple Music büyüme hızında önemli bir fark ile öne geçmiş durumda. Buna karşın mevcut abone sayılarında ise Apple’ın bir hayli geri planda kaldığı görülüyor.

Apple’ın servisinin sadece 45 milyon ücretli kullanıcısı bulunuyor. Buna karşın ücretsiz olarak gösterilen abonelerin sayısı ise 5-10 milyon arasında. Aradaki fark oldukça fazla olmasına karşın, Apple’ın büyüme hızında öne geçtiğini söylemek gerekiyor. Uzun vadede Apple Music kullanıcı sayılarının öne geçeceği düşünülüyor. Yarışta kimin öne geçeceğini göreceğiz.

İlginizi Çekebilir: Apple Reklamları Başarılı Oldu! iPhone 8 Lider

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?