Apple Music Adım Adım Spotify’ın Peşinde

0
169
Spotify ile Apple Music

Pandemi dönemi internet kullanımını arttırdığı gibi mobil uygulamaların kullanım oranlarında da ciddi bir artış yaşandı. Özellikle müzik servislerinin kullanımı konusunda artış bir hayli ciddi seviyede.

Bu artış müzik servislerinin arasındaki rekabeti de farklı bir konuma getirmekte. Şu sıralar yarış Spotify ile Apple Music arasında geçiyor. Aslında rakamlara bakarsanız Spotify çok önde ama sadece pandemi döneminde yaptığı çalışmalarla beraber Apple, servisi yakalamaya başladı.

Spotify ile Apple Music Arasındaki Fark Kapanıyor

Son rakamlara göre Apple Music için yükselme hızı daha fazla öne geçmeye başladı. Arayüz değişiklikleri, yeni radyo kanallarının açılması, yeni radyo kanallarının yanında öğrenciler için 6 aylık ücretsiz paketlerin satılması derken büyüme oranı konusunda Apple biraz daha öne geçmeyi başardı.

Spotify için büyüme oranı %6 olarak açıklandı ve aynı oran Apple Music uygulaması için %10 olarak duyuruldu. Bu aradaki fark doğrudan rakamlara da yansımaya başladı. Kullanıcı sayılarındaki makas daralmaya başlamış durumda.

Spotify uygulamasının şu an için abone sayısı 138 milyon olarak açıklandı. Bu rakam Apple Music için 82 milyon seviyesinde Arada çok büyük bir fark var gibi duruyor ama Apple bu rakamlara 50 milyon kişiden geldi.

Spotify ile Apple Music

50 milyon aboneden 82 milyon aboneye kadar çıkan firma, birkaç sene sonra hatta belki de çok daha kısa bir süre sonra Spotify servisinin abone sayısını yakalayacak gibi duruyor. Bir de iOS 14’ü görmek lazım ki iOS 14 sonrasında değişikliklerin de yapılması planları var.

Zaten belli bir kullanıcı kitlesini çekmiş ve belli bir oranda büyüme yakalamış olan Apple Music, daha da büyüyebilir ve daha da dikkat çekici bir hale gelebilir. Tabii ki Spotify cephesinde de eller boş beklenmiyor. Yeni liste özellikleri, deneme süresinin değiştirilmesi gibi ataklar geliyor. Anlayacağını tam bir yarış var ve bu yarışı kimin önde tamamlayacağı hala kestirilebilmiş değil.

İLGİLİ HABER:  iOS 12 Beta 9 Yayınlandı! İşte Özellikler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?