iPhone 8 Çıkmadan Sorun Haberi Geldi

Apple’ın bu sene en çok konuşulan modellerinden biri olan iPhone 7 akıllı telefonları markanın hem en çok eleştirilen hem de en çok gündeme gelen modellerinden biri oldu. Apple’ın bu kadar çok konuşulan modellerinden biri olan iPhone 7’nin haliyle birçok özelliği de hala tartışmalara neden oluyor. Telefonun tartışmalara neden olan bir özelliği de telefonda yer alan mobil modemler. Zira Apple bu sene iki farklı modem kullanımı tercih etmişti. Bir modem üst segment akıllı telefonlarda artık alışmaya başladığımız Qualcomm modem olurken bir diğer modem ise Intel tarafından üretilen bir modem olmuştu.

Apple-modemler

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde farklı bulunan modemler hakkında ilginç iddialarda gündeme gelmişti. Gündeme gelen iddialarla beraber Intel modemlerin diğer modelde yer alan Qualcomm modemlere göre daha yavaş çalıştığı belirtilmişti. Hatta her iki modem içinde kullanım verileri tabloları yayınlanmış ve her iki modemin farklı hızlarda çalıştığı ortaya çıkmıştı. Apple ise konu hakkında bir açıklama yapmazken modemler arasında yaşanan hız farkının güncelleme ile giderileceği düşünülmüştü.

Modemler İçin Yeni Bir İddia

Apple’ın modemlerdeki hız farkını ortadan kaldırmak için Intel modemlerine yönelik bir çalışma yapacağı düşünülürken ortaya atılan son iddia kafaları bir hayli karıştırdı. Zira ortaya atılan son iddialara göre Apple’ın Intel modemlerinin hızlanmasını sağlamak yerine her iki modelinde aynı değerlere sahip olması için Qualcomm modemlerine hız sınırlaması yapıldığı iddia edildi.

Qualcomm modemlere uygulandığı iddia edilen sınırlandırma konusunda ise Apple’ın iddiaları yalanladığını da belirtelim. Tüm bu iddialar gerçeği ne kadar yansıtıyor bilinmez ama Apple’ın iki farklı modem kullanma tercihinin daha uzun süre telefonların gündemde kalmasına neden olacak gibi. Zira iPhone 7 serisi ilk çıkış yaptığı yıllarda da benzer tartışmalar gündeme gelmiş ve tüm bu tartışmalara karşı Apple genel anlamda sessiz kalmayı tercih etmişti. Intel ve Qualcomm modemleri için bundan sonraki aşamada nasıl bir çalışma yapılacağı konusunda da henüz bir bilgi yok.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?