Daha çok akıllı telefon teknolojileri ile ön plana çıksa da Apple’ın son dönemlerde başka teknolojiler üzerinde de çalıştığını da biliyoruz. Her ne kadar Apple tarafından resmi olarak kabul edilmese de son dönemde teknoloji devinin önem gösterdiği alanlardan bir tanesi de otomotiv alanı. İlk olarak Tesla ile anlaşacağı ve Tesla ile sürücüsüz otomobil geliştireceği haberleri yapılan Apple’ın bu iddiaları kabul etmemesiyle beraber durum bir türlü netlik kazanmamıştı. Söz konusu iddialardan hemen sonra ise Apple’ın Çin merkezli bir araba firmasıyla beraber çalışacağı da iddia edilmişti. Tüm bunlarla beraber Apple’ın son dönemde ise McLaren üzerinde yoğunlaştığı ortaya çıktı.

Otomotiv alanında en başarılı firmalardan biri olarak gösterilen McLaren ile beraber yeni bir iş ortaklığına gideceği düşünülen Apple’ın bu yönde yeni haberleri de gelmeye başladı. Bu kez McLaren’i satın alacağı iddia edilen dev firmanın McLaren araçlarını ve mühendis ekibini de kullanacağı belirtiliyor. Zira yapılan haberlerle beraber McLaren’ı satın alması durumunda Apple’ın sürücüsüz otomobilleri McLaren adı ile geliştirmesi bekleniyor.

McLaren Ekibi Görevinde Kalacak Mı?

Apple-McLaren

McLaren ile görüşmelere başladığı da belirtilen Apple’ın markayı sadece isim olarak değil tamamen satın almayı planladığı da belirtiliyor. Bu yönde dev firmanın McLaren’ı satın alarak marka altında çalışan mühendislerle beraber yeni araçlar geliştirileceği ve bu araçlarında sürücüsüz otomobiller olacağı da düşünülüyor.

Henüz Apple tarafından konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı. Tıpkı daha önce basına yansıyan otomotiv sektörüne giriş haberlerinde olduğu gibi bu haber için de Apple’ın resmi bir açıklama yapıp yapmayacağı da merak konusu oldu. Fakat gelen haberlere bakacak olursak Apple’ın bu kez otomotiv sektörüne giriş yapmak için kalıcı adımlar attığı kesin.

Tüm bunlarla beraber Apple ile McLaren ortaklığının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda da kısa süre sonra net açıklamaların yapılması bekleniyor. Eğer anlaşma sağlanırsa Apple’ın bu alanda 1 ya da 2 sene içerisinde kendisini de göstermesi bekleniyor. Tabi şuan için geliştirilecek olan araçların özelliklerinin bile belli olmadığını da belirtelim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?