Apple Maps için Kalabalıkları Gösterme Özelliği Geliyor

0
605
Apple Maps

Apple Maps, iOS 14.5 sürümü sonrasında çok değişecek gibi duruyor. Öyle ki yeni sürümü deştikçe sürekli yeni özellikler de karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Haritalar bölümü için ilk olarak ikaz sistemi ortaya çıkmıştı. Bu ikaz sistemi, haritada belli noktalara uyarı eklenmesine izin veriyordu. Diyelim bir yerde kaza var. Oradan geçiyorsunuz. Bunu harita üzerinde etiketliyorsunuz ve diğer sürücüler burada kaza olduğuna karşı uyarılıyor.

Böyle bir sistemin ortaya çıkmasından sonra şimdi de yeni bir sistem daha gözüktü. Bu sefer kalabalıkları gösterme özelliği kullanıma alınacak.

İlginizi Çekebilir: HomePod için Satışlar Tamamen Duruyor mu?

Apple Maps Kalabalıkları Gösterecek

Yeni ortaya çıkan özelliğe göre Apple, harita üzerinde kalabalık olan noktaları gösterecek. Harita üzerinde kalabalık olan noktaların gösterilmesi için ise konum verileri kullanılacak.

Cihazlardaki konum verileri anonim bir şekilde alınacak ve bunun neticesinde de harita üzerinde nereler kalabalık tespit edilebilecek. Kalabalık alanlara karşı kullanıcılar da uyarılmış olacak. Her ne kadar güzel bir sistem olarak değerlendiriliyor olsa da bu akıllara başka bir sorunun da gelmesine neden oluyor.

Akıllara gelen soru konum gizliliği. Sonuçta Apple kalabalık olan bölgeleri göstermek için konum verilerini kullanacak. Haliyle bu da bir güvenlik sorununu işaret ediyor. Fakat Apple bu konuda da önemli bir açıklama yapmış durumda.

Apple Maps

Birincisi Gizlilik kuralları içerisinde yeni bir düzenleme olacak ve bu madde için de ekleme yapılacak. İkincisi konum verileri kişisel olarak tutulmayacak. Tamamen anonim olarak kayıt alınacak ki bu şekilde de Apple’ın kullanıcıların kişisel verilerini saklaması gibi bir durum olmayacak.

Ayrıca bu düzenleme ile hangi kullanıcının konumu nerde bu da görülmemiş olacak. Yani hackerlara karşı da bir koruma sağlanmış olacak. iOS 14.5 güncellemesinin bir özelliği olarak yayınlanacağı düşünülen özelliğin ne şekilde kullanılacağını göreceğiz.

İLGİLİ HABER:  iPad Serisi Yine Mi Erteleniyor?

Şimdilik bu özellikle kalabalıkları göstermek için bölge sınırlamalarının olacağı söyleniyor. Yani sistemin tüm dünyada kullanılmasının söz konusu olmayacağı görüşü de var. Sadece belirlenen bölgelerde kullanım olabilir. Bu da özelliğin sınırlı olması anlamına gelebilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?