macOS işletim sistemi için yapılan bazı testler sonrasında önemli bir güvenlik açığı ortaya çıktı. 4 farklı macOS sürümünde karşımıza çıkan açık, Apple Mail uygulamasında yer alıyor ve kullanıcıların postalarının güvenliğini riske atıyor.

Bu alanda uzman olan isimlerden biri Bob Gendler tarafından ortaya çıkarılan güvenlik açığı, son yayınlanan 4 macOS sürümünde de yer alıyor. Yani açıktan Sierra, High Sierra, Mojave, Catalina sürümlerini kullanan kullanıcılar etkileniyor.

Apple Mail Güvenlik Açığı için Çalışmalar Başladı

Sorunu tespit eden Gendler, ilk olarak Apple Mail uygulamasından gelen bilgileri içeren geniş bir veri tabanına ulaştığını belirtiyor. macOS içerisinde veritabanı dosyalarını bulan BT uzmanı, bu dosyaları Siri tarafından önerilerde bulunmak için kullanıyor.

Burada yer alan bir dosya “Snippets.db” dosyasının içerisinde kayıt edilen postaların şifrelenmemiş metinlerinin yer aldığı ortaya çıktı. Yani bilgisayarın sistem dosyaları içerisinde maillerin şifrelenmemi metinlerinin bulunduğu görülmüş oldu. Maillerin şifrelenmemiş bir şekilde depolanmış olması, önemli bir güvenlik açığına neden oluyor.

Apple Mail

Bob Gendler bu açığı kullanılması noktasında kişinin bilgisayarına erişilmesi gerektiğini söylüyor olsa da yine de soruna neden olabilecek önemli bir açıktan söz ediyoruz.   uygulamasında yer alan bu açık için ise Apple’ın uyarıldığını belirtelim.

Apple’ın Temmuz ayında söz konusu açık ile ilgili olarak uyarıldığı ancak henüz beklenen güncellemenin sunulmadığını görüyoruz. Apple cephesine baktığımız zaman ise güncellemenin hazırlandığı söyleniyor.

Tabii ki şu an için bu sorunu çözecek güncelleme konusunda herhangi bir tarih ortaya çıkmış değil. 4 macOS sürümünde de yer alan açığı gidermek için gelecek olan güncellemeyi merakla bekliyoruz. Güncelleme yayınlandığı zaman hem güvenlik açığı hem de nasıl düzeltildiğine ilişkin daha fazla bilgi sahibi olabileceğiz.

İLGİLİ HABER:  Bim Yine Apple Aksesuarları Satacak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?