Apple Mağazaları için Yeniden Kapatma Kararı Alındı

0
952
Apple mağazaları

Apple mağazaları, koronavirüs önlemlerine takılan merkezler arasında geliyordu. Bir anda yükselen vaka sayıları ve önü alınamayan virüs salgınından sonra Apple, durumu incelediklerini ve müşterilerini korumak adına mağazalarını kapattığını ilan etti.

Karar bir ülkede ya da iki ülkede uygulanmadı. ABD, İtalya, İspanya, Türkiye ve daha birçok ülke de mağazalar kapatıldı. Virüs etkisini devam ettiriyor ve sıfırlanmış değil. Virüs devam ediyor ama bir taraftan, en azından ekonomik zararı en düşük seviyelere çekmek için normalleşme için ataklar yapılıyor.

Apple son normalleşme kararını Türkiye için vermiş ve Apple mağazaları açılmıştı. Önlemlerle dünyanın birçok yerinde açılan mağazalar için kötü haber geldi ve bazı Apple mağazaları yeniden kapatıldı.

Bakın: Türkiye’deki Apple Store Mağazaları Açılıyor

Hangi Apple Mağazaları Kapandı?

Ülkemizdeki vaka sayılarının tekrar aşağı doğru seyretmeye doğru yönelmesi sayesinde mağaza kapatma kararı Türkiye için geçerli olmadı. Mağaza kapatma kararı zor günlerden geçen Amerika için duyuruldu.

Amerika’da vaka sayılarının tekrar ciddi oranda artışa geçtiği ve bunun için 4 eyalette toplamda 11 mağaza için yeniden kapatma kararına imza atıldığı söylendi. Resmi olarak Apple da açıklama yayınlayınca, biz de hangi mağazalar kapanmış öğrendik.

Mağazaların kapatılacağı adresler Arizona, Kuzey Carolina, Florida, Güney Carolina oldu. 4 eyalette vakaların sürekli yukarı seyretmesi ile ilk etapta sadece hafta sonu geçerli olacak kapatma kararının uzaması olası.

Bu bize niye ilgilendiriyor diyen takipçilerimiz için de farklı bir ayrıntıyı anlatayım. Apple’ın karar vermesinde etkili olan yayılma verileri oluyor. Virüs yeniden geniş alanlara yayılmaya başlayınca, mağaza kapatılması ilk önlem. Bu önlemi takip edecek sıralı önlemler gelebilir. Zaten WWDC 2020 online yapılacak.

iPhone 12 tanıtımının da online yapılması kesin. Artış devam eder ve normalleşme bir türlü başlamazsa, tüm üretim gecikebilir. Yeni iPhone geç gelebilir, akıllı saatlerde stok sorunu olabilir, yeni tabletler çok geç tanıtılabilir. Apple evrensel bir firma ve bir bölge için alınan karar, markanın tüm küresel pazarını etkileyebilir.

İLGİLİ HABER:  Apple MacBook Serilerinde Kendi İşlemcisine Geçiyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?