Apple macOS High Sierra’yı 25 Eylül’de İndirmeye Sunacak

0
73

Apple’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği özel etkinliğinde yeni iPhone modelleri ve yeni Apple Watch modeliyle birlikte yeni Apple TV modeli de tanıtılmıştı. Apple bu tanıtımları gerçekleştirdikten sonra cihazlarında kullanılacak olan yazılımların yeni sürümlerinin de ne zaman çıkacağını açıkladı. Apple’ın en çok kullanılan sistemlerden birisi olan macOS’in yeni sürümü olacak olan macOS High Sierra’nın da ne zaman çıkacağı belli oldu.

İlk önce yeni macOS sürümü olacak olan macOS High Sierra ile birlikte gelecek yeni özelliklere değinmeden çıkış tarihini açıklayalım. Apple’ın açıklamasına göre yeni macOS sürümü olan macOS High Sierra iOS11’in çıkacağı tarih olan 19 Eylül’den bir hafta sonra 25 Eylül tarihinde çıkacak.

Yeni macOS sürümü High Sierra’nın çıkış tarihini açıkladıktan sonra yeni Mac sürümüyle birlikte gelecek olan yeni özelliklere biraz değinelim. Elbette ki yeni macOS sürümünün neler getireceğini ayrıntılı olarak çıkış tarihinden sonra daha geniş bir şekilde ele alacağı şimdilik Apple’ın bize aktardığı bilgiler ışığında High Sierra ile birlikte gelecek yeni özellikleri aktaralım.

Apple’ın iOS 10 ile birlikte iPhone ve iPad modellerinde geçtiği kendi dosya sistemi High Sierra ile birlikte Mac’lere de geliyor. Yeni dosya sistemiyle birlikte Mac bilgisayarlar çok daha duyarlı ve üst düzey güvenlik sağlayan bir yapıya kavuşuyor.

Hayata geçecek olan Apple’ın dosya sistemi 64 bit işlemcilerle ve flash depolama birimleriyle en uyumlu çalışacak şekilde tasarlandı. Dosya kopyalama bir dosyanın boyutunu öğrenme gibi küçük ama önemli işlemler de macOS High Sierra ile birlikte çok daha kolay bir hale geliyor.

4K videoların artık hayatımızda daha fazla yer etmesiyle birlikte Apple kullanıcıların 4K video deneyimlerini çok daha iyi hale getirmek adına yeni bir sisteme geçiyor. Apple’ın bu yeni dosya sistemi High Efficiency Video Coding yani HEVC adıyla yeni bir kısaltma sistemine geçiyor. Bu yeni video kısaltma sistemi bir önceki video kısaltma standartı olan H.264’e göre yüzde 40’a kadar daha fazla sıkıştırma sağlıyor. HEVC formatı görüntü kalitesini korurken video akışını daha akıcı hale getiriyor ve Mac bilgisayarınızda yer alan bu 4K videoların kapladığı alanları düşürüyor.

İLGİLİ HABER:  macOS Catalina 10.15 Maillerin Kaybolması Sorunu

Apple’ın ilk olarak iPhone 5s modeliyle birlikte kullanıma sunduğu oyunlarda daha akıcı bir görünüm sunan Metal teknolojisinin daha gelişmiş bir sürümü olan Metal 2 macOS’in yeni sürümü olan High Sierra’ya geliyor. Metal 2 teknolojisiyle birlikte oyunların sadece görsel deneyimi artmakla kalmıyor ayrıca yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojisine sahip oyunlarda oynanılıp oluşturulabiliyor.

Yeni mac sürümünde Apple’ın Mac bilgisayarlarının vazgeçilmez uygulamalarına da önemli yenilikler geliyor. Fotoğraflar uygulaması daha akıcı ve akıllı hale gelirken Mail uygulaması içinde aradıklarınızı daha kolay bulabiliyorsunuz. Safari’da ise internet gezinmelerinizi kendi ihtiyaçlarınıza göre tamamen kişiselleştirebiliyorsunuz. Son zamanlarda internet kullanımının hızla artmasıyla birlikte internet üzerinde kullanılan reklamlarda kullanıcıların en büyük sıkıntısı oldu. Safari’nin yeni sürümüyle birlikte artık Mac kullanıcılarının vazgeçilmez internet tarayıcısı olan Safari “Yapay Zeka” teknolojisine kavuşuyor. Yeni yapay zeka teknolojisiyle birlikte Safari artık gezinilen ürünlerin reklamlarının çıkmasını engelliyor. Ayrıca Safari’nin yeni sürümüyle birlikte beklenmedik anlarda internette gezinirken aniden başlayan videolarda engelleniyor.

iOS sisteminin olmazsa olmazı olan Siri bilindiği gibi bir önceki macOS sürümü olan Sierra ile birlikte Mac bilgisayarlarına gelmişti. iOS 11 ile birlikte daha akıllı hale gelen Siri şimdi de macOS’in yeni sürümü olan High Sierra üzerinde de akıllanıyor. macOS High Sierra ile birlikte artık kullanıcılar Siri ile pek çok şey yapabilecek. Tüm bu özelliklere ve fazlasına Mac kullanıcıları 25 Eylül’de kavuşacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?