iPhone 7 tanıtımından sonra teknoloji dünyasının en çok konuşulan markalarından biri olmaya başlayan Apple, akıllı telefon serisinin yanı sıra bu sene hem bilgisayar hem de ekran teknolojileri için yeni bazı adımlarda atacağını belirtmişti. Nitekim söz konusu açıklamadan hemen sonra Apple’ın yeni bilgisayarlarının da tanıtımı gerçekleştirildi. Hello Again adı verilen etkinlikte yapılan tanıtımla beraber Apple’ın yeni bilgisayarı MacBook Pro da ortaya çıkmış oldu.

Genel olarak kasa tasarımında daha ince, teknik özellikler konusunda daha hızlı bir bilgisayar ortaya koymayı başaran Apple’ın bunun yanında birçok yeni teknolojiyi de kullanıcılara sunduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle yeni dokunmatik bar olarak bilinen Touch bar teknolojisinin tanıtılmasıyla beraber MacBook Pro serisine gösterilen ilgide bir hayli artış gösterdi. Tüm bu değişikliklerle beraber Apple’ın en güncel bilgisayar serisi olarak satışı sunulan MacBook Pro bilgisayarlarının tüm beğenilen özelliklerine karşı olarak beğenilmeyen bazı özellikleri de ortaya çıkmadı değil.

Sadece USB Type-C Desteği Bulunuyor

Bu noktada yeni seri bilgisayarların en çok eleştirilen yönlerinden biri bağlantı destekleri oldu. Zira Apple yaptığı tanıtımda da bahsettiği gibi MacBook Pro için sadece USB Type-C bağlantı desteğinin verileceğini açıklamıştı. Bağlantı türü olarak sadece USB Type-C seçiminin yapılması ise Apple’ın eleştiri aldığı konulardan biri olmuştu.

Sadece bu bağlantı türünün desteklenmesi ise iPhone telefonların bile MacBook Pro bağlantısı sırasında dönüştürücüye ihtiyaç duyulmasına neden oldu. Bağlantı konusunda artık dönüştürücülere yere verecek olan Apple, bunun dışında yaptığı açıklamada cihazda sorun yaşanmaması için orijinal bağlantı dönüştürücülerin korunmasını da istemişti. Hem bilgisayarın fiyatlarının beklenenden çok daha yüksek olması hem de Apple’ın dönüştürücüler için de belli bir miktar istemesi MacBook Pro satışı için olumsuz bir durum oluşturdu.

Fakat Apple bu olumsuzluğun önüne geçmek için yeni bir açıklama daha yaptı. Teknoloji devi yaptığı açıklamada fiyat konusunda bir miktar indirime gideceklerini belirtti. Dönüştürücüler için indirim yapacağını açıklayan Apple, böylelikle USB Type-C alternatifi bir bağlantı kullanılmamasından dolayı oluşan mağduriyetinde giderileceği düşünülüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?