Apple MacBook Pro İçin Pil Testleri Yapmaya Başladı İddiası

0
79
MacBook Pro 2016

Apple’ın akıllı telefonlarından hemen sonra teknoloji dünyasında ilgi çeken bir diğer ürünü bilgisayarları olarak karşımıza çıkmaya başlamıştı. Nitekim markada akıllı telefonlarından hemen sonra yaptığı yeni bir tanıtım etkinliğiyle yeniş MacBook Pro 2016 serisi bilgisayarlarının özelliklerini ve fiyatı gibi detaylarını kullanıcılara sunmuştu.

Apple’ın bilgisayarları için birçok yenilik sunması ve tanıtımda da kullanılan ögelerin oldukça beğenilmesi markanın bilgisayar alanında yeni rekorlar kıracağı düşüncesini de oluşturmuştu. Nitekim fiyatı her ne kadar ülkemiz açısından değerlendirdiğimiz de 10 bin TL gibi oldukça yüksek bulunsa da markanın yeni seri bilgisayarlarının yine de istenen satış rakamlarını yakalayacağı düşünülüyordu.

Pil Süreleri İçin Rekor Açıklama

Tüm bunlarla beraber Apple’ın MacBook Pro 2016 serisi için en çok konuşulan özelliklerden biri olan Touch Bar özelliğinin dışında markanın bir iddiasının MacBook Pro 2016 serisini ön plana çıkardığını da biliyoruz. Apple bu konuda oldukça iddialı davranmış ve marka 2016 modelinin sürekli kullanım ile 10 saate kadar pil süreleri sunduğunu da belirtmişti. Bir bilgisayar için oldukça ideal olan şarj süreleri için ise MacBook Pro 2016 piyasaya çıktığında beklentiler bir anda düştü.

MacBook Pro 2016

Zira kullanıcı testleri sonrasında pillerin 3-5 saat kadar süreler boyunca dayanabildiği geri bildirimleri yapılmaya başlandı. Ardı ardına Apple’ın şikayet aldığı konu sonrasında markanın ise pil testlerine başladığı ortaya çıktı. Sosyal medya üzerinden testler için yapılan açıklamaların ortaya çıkmasıyla beraber Apple’ın kullanıcı verilerini inceleyerek konu hakkında yeni raporlamalara başladığı belirtildi.

Saha Testleri İle Kullanıcı Verileri Farklı

Aslında sonuçlar Apple için bir itiraf niteliğinde. Zira yapılan testlerde gerçekten pil sürelerinin beklenen 10 saat değerlerine çıkamadığı da ortaya çıktı. Fakat bu durum pil kalitesinden ya da kapasitesinden kaynaklı değil. Testlerde ilk olarak Safari tarayıcı için 10 sekme açıldı ve pil sürelerinin 13 inçlik MacBook Pro 2016 model için 16 saat ile 4 saat arasında değişik değerler sunduğu ortaya çıktı. 15 inçlik MacBook Pro modelde ise 18,5 saat ile 8 saat arasında değişen bateri süreleri elde edildi. Safari tarayıcı nedeniyle sağlıklı bil ölçümlerinin yapılamadığını zaten bu sonuçlar ile net bir şekilde görebiliyoruz. Fakat asıl ilginç olan açıklamada Google tarayıcı ile yapılan testlerde böyle bir sorun yaşanmadığının belirtilmesi oldu.

İLGİLİ HABER:  4. Nesil Apple TV Tanıtıldı

MacBook Pro 2016 pil testleri

Tüm bu çalışma Apple’ın MacBook Pro 2016 serisinde uygulama kaynaklı olarak pil sorunları olabileceği konusunu da gündeme getirdiğini söylemek gerekiyor. Apple’ın ise tüm bu testlerine devam edeceği ve gerekirse ise yeni güncellemeleri MacBook Pro 2016 pilleri için kullanıma sunacağı düşünülüyor. Yeni güncellemelerin ne kadar pil sürelerini değiştireceği ise aslında yeni bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?