Apple Mac Pro Üretiminin Yerini Değiştiriyor

Mac Pro için üretim yerlerinin değişeceği ortaya çıktı. İşte Mac Pro hakkında verilen kararın detayları.

0
33
Yeni Mac Pro

ABD ile Çin arasında devam eden ekonomik savaşın etkileri net bir şekilde görülmeye başlandı. İlk olarak Huawei, yeni akıllı telefon modellerinde Google uygulamalarını kullanamadı. Benzeri şekilde diğer Amerika şirketleriyle de ortaklıklar son buldu. Bu noktada bir hamle de Apple’dan geldi.

Bilindiği üzere Apple, ürünleri için Çin içerisinde üretim yapıyor. Yani markanın tedarikçileri Çin içerisinde. Bu şekilde üretim maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor kaldı ki Apple bunu başarıyor. Üretim maliyetlerinin düşürülmesine karşın, Trump yönetimi sonrasında farklı stratejiler benimsendiğini de biliyoruz.

Bu noktada Apple’ın üretimi ABD içerisine taşıması için, yönetim kısmından baskılar yapılmaya başlanmıştı. Ek vergiler gibi kartlarını oynayan Trump tarafından alınan kararlardan sonra, Apple yetkilileri ABD içerisinde yapılacak olan yatırımların sayısının artacağını belirtmişti. Beklendiği gibi de oldu ve Mac Pro üretimi için radikal bir karar verildi.

Yeni Mac Pro

Mac Pro ABD’de Üretilecek

Tim Cook tarafından yapılan açıklamaya göre Mac Pro üretimi tamamen ABD içerisine kaydırılıyor. Bundan sonraki süreçte üretim Teksas bölgesinde yapılacak. Yerli tedarikçilerle anlaşarak ülke yatırımlarını arttırma konusunda bir karar alan Apple’ın, yeni cihazlarının yine ülke içerisinde üretilmesi büyük bir ekonomik gelirin yer değiştirmesi anlamına geliyor. Çin genelinde ortak çalışılan tedarikçilerin durumdan olumsuz etkileneceği bir gerçek.

Bunun yanında Apple’ın 2023 yılına kadar ABD ekonomisine 350 milyar dolarlık bir yatırım sözü bulunuyor. Yani henüz bu yatırım için ilk adım atılmış gibi. Sadece Mac Pro üretiminin kaydırılmış olması, henüz istenen seviyede yatırımların gelmeyeceğini gösteriyor. Sonuç olarak Mac Pro üretimi Apple’ın iPhone akıllı telefonlarının üretimine göre oldukça düşük bir sayıda.

Buna karşın ilk adımda MacBook ya da iPhone değil, doğrudan Mac Pro üretiminin kaydırılmış olması, markanın da kendisini hazırlayacağını gösteriyor. Çinli tedarikçilerin duruma nasıl yaklaşacağı ise tam bir merak konusu. Üretim için Teksas bölgesinden yeni tesisler açılıp açılmayacağı ise merak edilen başka bir detay.

İLGİLİ HABER:  iOS 8.4'ün Çıkış Tarihi ve Temel Özellikleri (Güncellendi)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?