Apple M1 İşlemcili MacBook Pro ile Madencilik Yapılır mı? 

0
88
M1 İşlemcili MacBook Pro

Kripto paralardaki hareketlilik, madencilik konusunu yeniden trend bir hale getirdi. Genelde Ethereum madenciliği yapılıyor ve bu şekilde belli bir miktar kazanç elde etmek için uğraşılıyor. Bu işlem için ise kazım gücü denilen gücü yüksek olan ekran kartı serileri (genelde bunlar oyuncu kartları oluyor) tercih ediliyor. Fakat bir yazılımcı bu konuda önemli bir girişim yaptı ve belki de yakın zamanda ilginin değişebileceği bir testi başarılı bir şekilde tamamladı. Bu teste göre Apple M1 işlemcili MacBook Pro ile madencilik yapmak mümkün.

İlginizi Çekebilir: WhatsApp Masaüstü Uygulamasına Görüntülü ve Sesli Görüşme Geldi

Ethereum Madenciliğinde Apple M1 İşlemcili MacBook Pro Modelleri mi Kullanılacak?

Dışarıdan baktığınız zaman ARM tabanlı donanımlarda madencilik yapmak çok mümkün değil. Fakat M1 işlemcisi çok güçlü ve iyi bir grafik birimiyle beraber geliyor. Haliyle bu konuda M1 işlemcinin nasıl bir performans göstereceği merak ediliyordu. İşte yazılımcı bu konuda merakı dindirecek bir çalışma yapmış.

Bir şekilde M1 işlemcili seride Ethereum madencilik yazılımı çalıştırmayı başaran geliştirici, kazımları da gerçekleştirebilmiş. Fakat işlemci ne kadar güçlü olursa olsun bu kazım çok düşük değerlerde kalmış. Sadece 2 MH/s kazım yapabilen cihaz, bunu da gerçekleştirebilmek için tüm gücünü kullanıyor. Özellikle GPU birimi kısmında tüm gücünü kullanıyor.

Bu demek oluyor ki M1 işlemcili MacBook Pro modelinde madencilik yapmak mümkün değil. Fakat şu var ki M1 işlemci henüz ilk adım. Burada önemli olan M1 işlemcide maden yazılımlarının çalıştırılması gibi gözüküyor.

M1 İşlemcili MacBook Pro

Şu an güç yeterli gözükmüyor gibi. Fakat Apple’ın da bir iddiası var. M2 ya da M3 serisinde, yani bir sonraki Apple işlemcilerinde daha önce hiç görülmemiş GPU birimleri kullanılacak.

Hem işlemci gücü daha yüksek olacak hem de GPU birimleri daha önce görülmemiş derecede performans gösterecek.

İLGİLİ HABER:  Elektronik Eşya Alımlarında Taksit Sayısı Düşürüldü - İşte Yeni Taksit Sayısı!

Belki o zaman madencilik konusunda MH/s değerleri daha yüksek olabilir. Şimdiki cihazlarda ise böyle bir şey çok mümkün değil. Madencilik yapılsa bile bundan bir kazanç elde etmek mümkün değil çünkü kazım değerleri maliyetleri bile karşılamıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?