Apple M1 İşlemci Virüslerden Etkileniyor mu?

0
49
M1 işlemcileri

Apple’ın M1 işlemcisi çok yeni bir işlemci. Intel’e rakip olarak gelen işlemci, çok hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Yeni işlemcinin ilk aşamada çok fazla bir uygulama desteği yoktu. Zaten mantıklı düşündüğünüz zamanda yeni bir çipin her uygulamayı desteklemesi beklenemez. Fakat uygulama destekleri için hızlı bir çalışma olduğunu da bilmekteyiz ve takip etmekteyiz.

Microsoft, Autodesk, Google gibi birçok dev firma uygulamaları için çoktan güncellemeler verdi. Oyunlar ve uygulamalar için yeni işlemci desteği gelişiyor ama burada merak edilen bir soru var. O soru şu ki henüz uygulamaları bile tam olarak desteklemeyen bu işlemcilere virüs bulaşma ihtimali var mı? İşte bu sorunun da cevap bulduğunu gördük.

İlginizi Çekebilir: e-Devlet iOS Sürümü Yenilendi! İşte Güncelleme

M1 İşlemci için Kötü Amaçlı Yazılımlar da Ortaya Çıkmaya Başladı

Geçtiğimiz günlerde bu konuda ilk gelişme yaşandı. Mac serisi için güvenlik araştırmacısı olarak görev yapan Patrick Wardle, yeni bir rapor sundu ve bu raporuyla beraber yeni işlemciler için virüslerin ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Hatta ilk virüs için isim açıklaması bile yapıldı. Şu an M1 işlemcileri etkileyebildiği söylenen ilk kötü amaçlı yazılımın GoSearch22 olarak isimlendirildiği ve bir reklam virüsü olduğu söylendi.

Güvenlik araştırmacısına göre, yeni virüsün odak noktası Safari tarayıcı. Safari tarayıcı da istenen reklamların gösterilmesi ve sistem hakkında bilgi toplanılması için kullanıldığı belirtilen yazılım, asıl olarak Intel X86 için geliştirildiği de paylaşıldı.

M1 işlemcileri

Fakat yapılan birkaç değişiklik sonrasında bu virüsün M1 serisi işlemcileri de etkileyecek bir hale getirildiğinin de bilgisi paylaşıldı. İşin kötü yanı henüz birçok virüs tarayıcısının M1 serisinde bu virüsleri bulmakta zorlandığının söylenmiş olması.

Şimdi sorumuza geri dönecek olursak, görüldüğü gibi M1 işlemcileri de yavaş yavaş virüslerden etkilenmeye başladı. GoSearch22 adı verilen kötü amaçlı yazılım ise bu alanda ilk yazılım olmuş gibi duruyor.

İLGİLİ HABER:  Ultra İnce, Retina Ekranlı 12 inç MacBook Air Konsept Tasarımı

Apple’ın bunun için güvenlik önlemlerini de arttırması gerekiyor ki zaten firma bu konuda da oldukça başarılı bir firma. Şimdilik virüslerin engellenmesi konusunda en başarılı isimlerden birisi Apple gibi gözüküyor. M1 işlemciler için de bu geçerli olacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?