Apple Kullanıcıları Rahatlatacak Hamleyi Yaptı

0
31
iphone güncelleme

Apple’ın yeni işletim sistemi güncellemesi olan iOS 10.3 güncellemesi geçtiğimiz gün itibariyle yayınlandı. iOS 10.3 sürümünün yayınlanmasının hemen ardından ise Apple’ın bazı hatalar için ciddi düzenlemeler yayınladığını biliyoruz. Sadece işletim sistemine gelen yeni özellikler değil bunun dışında işletim sisteminde güvenlik konusunda değişen noktalarda epey bir dikkat çekiyor. Tüm bu güvenlik değişimleri içerisinde ise öyle ki konu var ki adeta iPhone kullanıcıları bu haber ile derin bir nefes aldı. Söz konusu değişiklik Safari tarayıcısında yaşandı. Öncelikle sorunun ne olduğu ve kullanıcıları nasıl rahatsız ettiği konusunda bir bilgi verelim.

Safari Pop-up Sorunu

Yaşanan sorunda kullanıcılara gönderilen bir reklam dosyası sonrasında Safari tarayıcıların ardı ardına reklam başlatması sorunu ile karşı karşıya kalınıyor. Yaşan sorunda kullanıcılar yeni bir sekme açmalarına bile fırsat kalmadan Safari tarayıcılarını açtıklarında sürekli olarak Pop-up reklamları gelmeye başlıyor. Ekranlara sürekli olarak gelen reklamlar ise tarayıcıyı kullanmanızı tabi ki engellemekte.

iPhone Safari sorunu
iPhone safari güncellemesi

Sürekli olarak reklamlarla boğuşmanız gerekiyor. Asıl soruna neden olan konu ise bu virüs ile beraber kullanıcılardan para istenmesi. Sanki fidye virüsüymüş gibi kullanıcılardan soruna çözüm oluşturmak için para isteniyor. Bu şekilde ardı ardına mağdur olanların haberleri gelince sorunun epey bir gündeme geldiğini de biliyoruz.

Aslında sorunun çözümü basit bunu da hatırlatalım. Sadece tarayıcının ön belleğine yerleşen virüsten kurtulmak için tarayıcının ön belleğini temizlemek yeterli oluyor. Fakat bunu bilmeyen kullanıcılar için imdada Apple yetişti. Yayınlanan son güncelleme sonrasında Apple Pop-up reklam modelini değiştirdi.

Söz konusu değişiklikler sonrasında artık tarayıcıda izinsiz açılan reklam sayfaları da engelleniyor. Soruna çözüm olan yeni güncelleme sonrasında Apple’ın kullanıcıları da rahatlatması epey bir beğeni topladı. Artık biraz daha güvenli hale getirilen internet tarayıcılarının dışında genel olarak da Apple’ın güncelleme sonrasında biraz daha güvenli bir sistemi kullanıcılara sunduğu da kesin. Eğer aynısı orunu yaşadıysanız güncellemeyi mutlaka yapın.

 

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?