Apple Kullanıcıları İçin Siri Ne Kadar Güvenli?

0
154
siri ne kadar güvenli?

Akıllı telefonlarda sanal asistan sistemleri epey bir önem verilen sistemle olarak öne çıkmaya başladı. Kullanıcıların kısa süre içerisinde akıllı telefonlarından hemen her işlemi yerine getirebilmeleri ve telefonla bir nevi sanal bir bağ kurmalarını sağlayan sanal asistanlar hem oldukça kullanışlı hem de günlük hayatı bir hayli kolaylaştırmakta. Bu şekilde akıllı telefonların aranan özelliklerinden biri olan sanal asistan teknolojisi dediğimizde ise aklımıza ilk olarak Apple’ın Siri sanal asistanı geliyor. iPhone serisi ile birlikte tanımaya başladığımız şimdilerde hemen her Apple ürününde öne çıkan sanal asistanlardan biri olan Siri sisteminin kullanım oranının ne kadar yüksek olduğunu da biliyoruz. Peki hemen her alanda karşımıza çıkan Siri ne kadar güvenli?

Siri Gerçekten Güvenli Mi?

Bu noktada genel olarak Apple’ın sanal asistanında markanın ne kadar güvenlikli bir sistemi ortaya koyduğunu söylemeye gerek yok. Dışarıdan gelebilecek tehlikelere ve hack saldırılarına karşın Apple’ın sanal asistanı sisteminde herhangi bir açık bırakmamak için sürekli olarak yeni işletim sistemlerinde de yapılan güncellemeler ile beraber Siri açıkları da tamamamen kapatılıyor.

siri asistan

Dışarıdan bakıldığı zaman markanın gerçekten de gelebilecek hemen her yazılımsal olumsuzluk için sanal asistan sistemi yeterli gösterilebilir. Fakat yaşanan son bir örnek sanal asistanlar için yeni bir sorunu da gündeme getirmedi değil. Yaşanan son örnekte bir kullanıcının unutulan iPhone akıllı telefonunun Siri ile nasıl sahibi ulaştırıldığı ortaya çıktı.

Sanal Asistan İle Kullanıcıya Ulaşılmış

Yapılan habere göre telefonu bulan kişiler iPhone Siri asistanına bazı sorular sorarak telefonun sahibine ulaşmış. Öncelikle “ben kimim?” sorusu ile telefonun sahibi öğrenen kişiler telefonun sahibinin ev adresine kadar bile ulaşmayı başarmış. Telefon sahibine ulaştırılmış olsa da bu durum akıllara bir soruyu getirmedi değil. Siri ne kadar güvenli?

İLGİLİ HABER:  iOS 12 ile Pil Sağlığı Ayrıntılarını Görme

Kişisel bilgiler olarak değerlendirildiğinde aslında Apple’ın ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz fakat bu tarz bir detayda Apple’ın sanal asistanı hakkında bir kez daha düşünülmesi gerektiğini de ortaya koyuyor. Aslında bu sadece Apple’ın değil tüm sanal asistanlarda da yaşanabilecek bir sorun. Bu sorunu engellemek için ise öncelikle telefonunuzun ayarlarını düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Mesela kilit ekranını geçmeden hiçbir sisteme erişememe gibi ekstra düzenlemeler bir nebze çözüm olacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?