Kripto para, son yılların en popüler konularından biri haline geldi. Birden yükselmesi ve Bitcoin sanal para biriminin liderliğinde yeni bir sektör oluşturmasıyla beraber yatırımcıları bir anda üzerine çeken sanal para birimleri, bir yandan ilgi odağı olurken bir yandan ise çok riskli olduğu için eleştirilmeye başlamıştı. Nitekim ortaya çıkan bu riskler nedeniyle dev firmalarda adımlar atmaya başladı. İlk olarak Google, Facebook, Twitter gibi alanında otorite olan devler, sanal para birimlerinin reklamlarını yasaklamıştı. Şimdi ise benzeri bir adım Apple tarafından atıldı.

Kripto Para Uygulamalarına Yasak

Sanal paranın bir anda popüler olduğu aylarda, iPhone ve iPad modelleri için yayınlanan madencilik uygulamalarını görmüştük. Ancak yayınlanan bu madencilik uygulamaları, Apple’ın son kararı sonrasında engellenmeye başladı. Ardı ardına engelleme haberlerinin gelmesinden sonra WWDC 2018 etkinliğinde de resmi açıklama yapıldı.

Kripto para

Bu noktada Apple’ın sanal para madenciliği kullanan uygulamaların tamamını yasakladığını ve App Store üzerinden bu uygulamaları bir bir kaldırdığını görüyoruz. Madencilik için cihazların işlemcilerini kullanan uygulamalara baştan beri sıcak bakmayan Apple’ın, sadece bulut tabanlı madencilik uygulamalarına izin vereceğini de ekleyelim.

Görev Yap Kazan Uygulamaları Son Buldu

Kripto Para uygulamaları için alınan kararın dışında bir önemli karar daha alındı. Bir diğer yasak kararına göre App Store üzerinden sunulan kazanç uygulamalarının da önüne geçilecek. Bilmeyenler için öncelikle bu uygulamalar ne işe yaradığından söz edelim.

Bu tip uygulamalarda, çeşitli görevler yapmanız ve oyun ya da uygulamalar indirmeniz isteniyor. Bu şekilde indirdiğiniz uygulamalar, oyunlar ya da doldurduğunu anketler gibi görevlerden kredi kazanıyor ve belli bir miktar kazanç alabiliyorsunuz. İşte bu tip uygulamalara da Apple son vermiş oldu.

İLGİLİ HABER:  Tüm Apple Ürünlerine Yeni Zam Geldi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?