Koronavirüs, tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Çin’den başlayan salgın birçok Avrupa ülkesine de yayılmış durumda. Virüs için önlem çalışmaları devam ederken bir yandan da teknoloji devleri bu konuda adımlar atmaya başladı. Son olarak Apple tarafından konuya ilişkin kullanıcıları uyaran bir metin yayınlandı.

Apple tarafından paylaşılan yeni yönergelerle beraber “iPhone nasıl temizlenir?” sorusuna da cevap verilmeye çalışıldı. Eski Apple destek sayfalarında iPhone akıllı telefonlarını temizlerken aşındırıcı herhangi bir madde kullanılmaması gerektiği söyleniyordu. Fakat Koronavirüs için yapılan güncelleme sonrasında durum değişiklik gösterdi.

iPhone Telefonları Nasıl Temizlenir?

Apple yaptığı son açıklamada iPhone akıllı telefonlarında dezenfekte edici mendillerin kullanılabileceğini duyurdu. Daha önce herhangi bir temizlik malzemesi kullanılmadan telefonların temizlenmesi öneriliyordu. Fakat yeni güncelleme sonrasında %70 izopropil alkol veya dezenfekte edici mendillerle beraber telefonların temizlenebileceği açıklandı.

Fakat burada önemli bir nokta daha var. Apple sadece mendillerle telefonların temizlenebileceğini söylüyor. Yani herhangi bir temizlik malzemesinin içerisinde telefonu daldırmamak gerekiyor. Aynı şekilde direkt olarak telefonun üzerine de herhangi bir temizlik malzemesinin dökülmemesi gerekmekte.

iPhone nasıl temizlenir

Daha önce paylaşılan yönergelerde iPhone akıllı telefonlarını temizlerken aşındırıcı malzemelerin kullanılmaması gerektiği konusunda bilgiler verilmişti. Bu tür malzemelerle yapılan temizleme işleminde telefonun kaplamasına zarar vererek aşınmasına neden olacak etkilerin oluşması konusunda uyarılarda bulunuyordu.

Son testlere göre telefonlar 1000’den fazla kez kimyasal temizleyici mendillerle silinmesine rağmen dirençli kaplama malzemesinde herhangi bir aşınma medyana gelmedi. Bu da Apple’ın “iPhone nasıl temizlenir?” sayfasını Koronavirüs etkisine karşı güncellemesini sağlamış oldu. Şimdilik sayfanın sadece ABD genelinde güncellendiğini henüz Apple Türkiye sayfasında bu yönde bir düzenleme olmadığını da belirtelim.

İLGİLİ HABER:  M1 Yongalı Yeni Mac Mini Tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?