Apple konserlerde iPhone kamerasına erişimi kesebileceği bir patent aldı.

0
80

Apple, almış olduğu yeni patent ile konser, sinema, futbol maçı gibi aktivitelerde kullanıcıların telefona erişim bağlantılarını kesebilecek.

 

Apple, aldığı patent ile bir çok kullanıcının memnun olmayacağı bir teknoloji geliştirmiş görünüyor.

Apple’ın yeni patenti kızılötesi teknolojisi ile birlikte çalışacak. Kızılötesi ile konser, sinema gibi toplu katılımı bulunduran etkinliklere yönelik olarak iPhone cihazlarının kameralarını tespit ederken, kamera verilerini yorumlayabilecek.

Apple‘ın yeni patenti bu bağlamda cihaz kameralarına hakim olarak, kullanıcıların fotoğraf-video gibi çekimlerini engelleyebilecek.

Cihazda bulunacak kızılötesi verici, mobil aygıtların kayıt işlemlerini devre dışı bırakma amacı taşıyan kodlanmış veri paketleri üretebilecek.

Yeni çıkacak iPhone modellerine uyarlanması beklenen teknolojinin, toplu etkinliklerdeki görüntü alımı yasağına yönelik olacağı ifade ediliyor.

Ülkemizde de bu durumdan rahatsızlığını dile getiren oldukça fazla kişi var. Bu duruma en büyük örnek Periscope gibi canlı yayın uygulamaları ile staddan veya evindeki televizyonundan canlı maç yayını yapan kullanıcılar. Yayıncı kuruluşlar her ne kadar bunu yapanlara yaptırımlar uygulasada bu olayların önüne geçebilmiş değiller.

Apple’ın bu adımını doğru bulanlardan mısınız? Sizce diğer teknoloji firmaları da bu teknolojiyi kullanmalı mı?

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?