Apple Kendi Çiplerini Üretmek İçin Çalışmalara Başladı

0
63
Dialog Semiconductor

Apple, iPhone akıllı telefonlarında kullandığı teknolojiler için birçok farklı marka ile anlaşma yapmış durumda. Her ne kadar telefonların büyük bölümü Apple’ın üretimi gözükse de bu noktada markanın tedarik zincirinde birçok marka bulunuyor. Bu markalardan birisi de Dialog Semiconductor isimli çip üreticisi. Apple’ın akıllı telefonlarında yer alan güç çiplerinin üreticisi firma olarak bilinen Dialog Semiconductor şimdiye kadar markanın önemli tedarikçilerinden biri olarak öne çıkmıştı. Fakat son gelen haberlere bakacak olursak, durum değişmek üzere. Apple’ın bu konuda çok önemli kararlar alacağı belirtiliyor.

Dialog Semiconductor Yerine Apple Kendi Çiplerini Üretecek

Güç çipi olarak bilinen ve telefonlarda yer alan bataryanın performansından enerji tüketim optimizasyonuna kadar birçok konuda işlemcileri yerine getiren çipler için Apple’ın kendi çalışmalarına başladığı belirtiliyor. Markanın doğrudan kendi çiplerini üreteceği ve üretim sırasında da yeni teknolojiler kullanacağı belirtilmekte.

Tüm bunları üst üste koyduğumuz zaman Apple’ın telefonları içerisindeki çiplerin değişeceğini görüyoruz. Hem tam anlamıyla içe dönük bir üretim için atılan ilk adımlardan biri olması, hem de markanın son dönemlerde pil tüketimi konusunda gelen eleştirilere karşı bu şekilde adımlar attığı düşüncesi ortaya çıkmış durumda.

Dialog Semiconductor

Apple’ın henüz resmi bir açıklaması yok. Fakat iddiaların gündeme gelmesi bile Dialog Semiconductor firmasının hisselerinde düşüş yaşanmasına neden oldu. Bu nedenle iddiaların doğruluk payının yüksek olduğu belirtiliyor. Yazılım destekli yeni çiplere ise 2019 yılında geçiş yapılacağı beklentisi var.

Tabii ki Apple’ın bu tarihe kadar kararının değişebileceğini ekleyelim. Net tarih ve sistem açıklaması gelmeden önce konu hakkında yorum yapmak oldukça zor gibi gözüküyor. Bakalım yeni çiplere geçilirse çok şikayet edilen pil tüketimi daha düzenli hale gelecek mi?

İlginizi Çekebilir: Bu Kavga Bitmez! Qualcomm İle Apple İçin Yeni Dava

İLGİLİ HABER:  Siri’den Bayram Mesajları Güncellemesi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?